Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Kodeks drogowy. Czy można parkować po lewej stronie drogi?

Data publikacji: Autor: Szczepan Dobrowolski

Znak B-36 Zakaz zatrzymywania się


Fot. Szczepan Dobrowolski Przepisy powinny być proste i zrozumiałe. Niestety, Prawo o Ruchu Drogowym i jego interpretacja, to zmora kierowców. Dosyć często dotyczy ona parkowania po lewej stronie jezdni.

W myśl polskich przepisów dopuszczalne jest parkowanie przy lewej krawędzi ulicy w obszarze zabudowanym, na drogach o małym natężeniu ruchu. Reguluje to artykuł 49 ust. 1 pkt 7 Ustawy o ruchu drogowym, który zezwala na zatrzymanie pojazdu przy lewej krawędzi jezdni pod pewnymi warunkami:
- na drodze jednokierunkowej lub dwukierunkowej o małym natężeniu ruchu;
- na obszarze zabudowanym;
- po spełnieniu innych wymagań nakładanych przez Prawo o Ruchu Drogowym (m.in. odpowiednia odległość od skrzyżowania, przejścia dla pieszych).

Zobacz także: Prawo jazdy. Kategoria B i ciągnięcie przyczepy

I tutaj pojawia się problem interpretacyjny – która droga charakteryzuje się małym natężeniem ruchu i jak to oceniać? A przecież na wielu osiedlowych czy bocznych uliczkach w wielkich miastach, ruch wzmożony jest tylko w pewnych porach dnia, a w pozostałych niemal nie istnieje. Czy zatem możemy mówić o dużym czy małym natężeniu ruchu? Tu niestety będziemy mieli do czynienia z interpretacją, bo wyraźnej definicji małego lub dużego ruchu nie ma. I tylko od stróżów prawa zależy, jak dana sytuacja zostanie oceniona.

Zobacz także: Test Opla Insignii Grand Sport 1.5 Turbo

 

Kłopotów może nam przysporzyć także dwukierunkowy odcinek drogi. Drogowcy, mimo że coraz częściej podnoszony jest ten problem, nie mają obowiązku ustawiania znaków obustronnych. Dlatego parkując po lewej stronie drogi dwukierunkowej musimy upewnić się, że wcześniej nie został ustawiony znak B-36, zakazujący zatrzymywania się. A jak pokazuje praktyka, znak ten może być ustawiony nawet kilkaset metrów wcześniej. Nasze tłumaczenia, że go nie widzieliśmy na niewiele się zdadzą. Przepis i znak są ważne!
Sytuacja na drogach jednokierunkowych jest prostsza. Gdy odcinek ulicy nie jest objęty zakazem zatrzymywania się (znak B-36), możemy zgodnie z obowiązującymi przepisami pozostawić pojazd przy lewej krawędzi jezdni.
Pamiętajmy także, że w wielu krajach europejskich postój po lewej stronie jezdni jest zakazany (tak np. jest w Niemczech, gdzie za jego złamanie grozi mandat w wysokości 60 euro). Lepiej jest zatem upewnić się, czy w danym miejscu możemy się zatrzymać czy nie.

 

Znak B-36 Zakaz zatrzymywania się


Fot. Szczepan Dobrowolski

Znak B-36 Zakaz zatrzymywania się


Fot. Szczepan Dobrowolski

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Lysy (gość)

  W Polsce i tak bezmózgowe mamusie stają wszędzie z lewa ,prawa po środku widać to pod szkołami przy wysepkach przypominam 15m. od wysepki

 • Parol (gość)

  I 10 metrów od przejścia dla pieszych. Sprawdźcie to: https://www.youtube.com/watch?v=PgohF7yQkHw&feature=youtu.be

 • hator (gość)

  świetny ten filmik 10 metrów od przejścia

 • putek (gość)

  swietna kampania i warto zwrocic na nia uwage, zebysmy sami sobie krzywdy nie robili, fajna kampania, nie spodziewalam sie takiej po instytucji publicznej, brawo zdm

 • kalik (gość)

  Daje do myślenia. Będę dzwonić po straż miejską jak zobaczę takich delikwentów.

 • uki (gość)

  Oby zadziałało. W każdym wypadku pomysł na miarę europejską. Brawisssimo

 • Bonzo (gość)

  Skoro nie można parkować po lewej stronie na dwukierunkowej to zawracam kawałek dalej i już parkuję po prawej czyż nie tak?

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości