Wszystko
o samochodach

Przepisy / Warto wiedzieć

Kodeks drogowy. Czy można stracić prawo jazdy za przewożenie zbyt wielu osób w aucie?

Data publikacji: Autor: (mm)

Fot. Archiwum Za przewożenie zbyt wielu pasażerów w aucie grozi nie tylko mandat. Kierowcę może czekać również utrata prawa jazdy na okres trzech miesięcy.

Fot. Archiwum Kierowca straci prawo jazdy w przypadku kiedy będzie przewoził co najmniej trzech dodatkowych pasażerów w samochodzie osobowym, ciężarówce lub na przyczepie ciągniętej przez ciągnik rolniczy lub pojazd wielobieżny.

Utrata prawa jazdy nastąpi również kiedy w autobusie kierowca będzie przewoził co najmniej sześciu dodatkowych pasażerów. Nie dotyczy to kierowców autobusów jeżdżących w publicznym transporcie zbiorowym w gminnych, powiatowych i wojewódzkich przewozach pasażerskich o ile w pojazdach są przewidziane miejsca stojące.

Redakcja poleca:

- Fiat Tipo. Test oszczędnej wersji 1.6 MultiJet
- Ergonomia wnętrza. Od niego zależy bezpieczeństwo!

- Spektakularny sukces nowego modelu. Kolejki w salonach!

Ile wynosi mandat w przypadku przewożenia zbyt dużej ilości osób? Kara to 100 zł za osobę przewożoną w niewłaściwy sposób. Warto jednak zaznaczyć, że kara nie może przekroczyć 500 zł. W zależności od ilości przewożonych osób kierowca otrzyma także od 1 do 10 punktów karnych.

Podstawa prawna:

Art. 63. ust 1, art. 135 ust. 1 pkt 1a lit. b ustawy 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2012 r. poz. 1137 z późn. zm.)

Art.. 102 ust. 1 pkt 5 i ust. 1a ustawy z 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz.U. z 2015 r. poz 155. z późn. zm.)

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości