Wszystko
o samochodach

Przepisy / Warto wiedzieć

Kodeks drogowy. Czy używanie CB-radia w czasie jazdy jest zabronione?

Data publikacji: Autor: (mm)

Fot. Archiwum Kierowca, który korzysta z telefonu komórkowego bez zestawu głośnomówiącego podczas jazdy, naraża się na mandat. Czy zostanie ukarany również wtedy kiedy używa CB-radia?

Fot. Archiwum Duża część użytkowników CB-radia to kierowcy przestrzegający przepisów ruchu drogowego. Dla nich najważniejszą informacją jest informacja drogowa. Pozostali, którzy mają „cięższą nogę” - poza informacjami o przejezdności dróg – wykorzystują radia CB jako znakomity informator o pozycjach fotoradarów, patrolach drogówki z „suszarkami” oraz jako narzędzie do namierzania nieoznakowanych radiowozów.

Ta forma komunikacji szczególnie popularna jest wśród kierowców ciężarówek, gdyż wiele tras znają na pamięć. CB-radio nadal często jest wyposażeniem pojazdu. W sklepach zajmujących się sprzedażą tego rodzaju urządzeń, ruch jest mniejszy, ale nie zanikł zupełnie.

Redakcja poleca:

- Fiat Tipo. Test oszczędnej wersji 1.6 MultiJet
- Ergonomia wnętrza. Od niego zależy bezpieczeństwo!

- Spektakularny sukces nowego modelu. Kolejki w salonach!

Kierując pojazdem, w tym nawet rowerem, kierowca nie może korzystać z telefonu komórkowego wymagającego trzymania słuchawki. Co prawda CB-radio spełnia podobną funkcję, ale definicji telefonu nie można rozszerzać na takie urządzenia nadawczo-odbiorcze.

Jeśli kierowca korzysta z CB-radia w sposób, który nie powoduje niebezpieczeństwa na drodze, nie musi obawiać się mandatu. Należy jednak pamiętać, że w sytuacji kiedy kierowca w związku np. z regulowaniem urządzenia wykonuje ryzykowne manewry, może zostać zatrzymany przez policję. 

Podstawa prawna:

Art. 3. Ust 1, art. 45 ust. 2 pkt 1 ustawy z 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2012 r. poz. 1137 z późn. zm.)

Rozporządzenie ministra administracji i cyfryzacji z 12 grudnia 2014 r. w sprawie urządzeń  radiowych, nadawczych lub nadawczo-odbiorczych, które mogą być używane bez pozwolenia radiowego (Dz.U. z 2014 r. poz. 1843 z późn, zm.)

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • ARTURSSS (gość)

    cbradia stale się rozwijają, są już dopracowane jednostki z pełnym sterowaniem w mikrofonie np: http://www.cbradio.abc24.pl/default.asp?kat=97495&pro=828468 , co znacznie ułatwia instalację. Ponadto automatyczna blokada szumów skutecznie walczy z szumami. Od 2014 roku cbradio w modulacji AM/FM dopuszczone jest również do użytku w Austrii, gdzie jeszcze do niedawna było zabronione ( praca w AM ). Użytkowników stale przybywa nie tylko w Polsce, ale również u naszych sąsiadów. Kupując dobre cbradio każda jazda staję znacznie przyjemniejsza.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości