Wszystko
o samochodach

Przepisy / Warto wiedzieć

Kodeks drogowy. Czy właściciel auta musi wskazać kierującego pojazdem?

Data publikacji: Autor: (mm)

Fot. Archiwum Każdemu może zdarzyć się zaparkować na zakazie. Co jeśli właściciel pożyczył auto najbliższej osobie, a ta została ukarana mandatem przez straż miejską? Czy konieczne jest podanie danych np. syna któremu pożyczyliśmy pojazd?

Fot. Archiwum W takiej sytuacji obowiązkiem właściciela auta jest wskazanie osoby, której powierzył pojazd we wskazanym czasie. W przeciwnym wypadku osoba naraża się na odpowiedzialność za wykroczenie, za które grozi kara grzywny.

Są jednak sytuacje, w których właściciel auta będzie zwolniony z obowiązku wskazania kierującego na żądanie uprawnionego organu. Z takim przypadkiem będziemy mieli do czynienia jeśli właściciel pojazdu wykaże, że pojazd został użyty wbrew ich woli i wiedzy i nie mógł temu zapobiec. 

Redakcja poleca:

- Fiat Tipo. Test oszczędnej wersji 1.6 MultiJet
- Ergonomia wnętrza. Od niego zależy bezpieczeństwo!

- Spektakularny sukces nowego modelu. Kolejki w salonach

Wiele osób tłumaczy się, że nie pamięta komu w danym czasie oddała do dyspozycji swój pojazd, ale nie jest to wystarczające, aby uniknąć mandatu. Wykroczenie może być bowiem popełnione poprzez działanie bądź zaniechanie. Czyn ten może polegać zarówno na odmowie wskazania osoby, której powierzony został pojazd, wskazaniu kręgu osób w sposób uniemożliwiający ustalenie użytkownika pojazdu, udzielenie odpowiedzi wymijającej bądź zasłonięcie się niepamięcią. Zaniechanie udzielenia odpowiedzi w ocenie sądu również wyczerpuje znamię nieudzielenie odpowiedzi.

Pamiętać należy również, że nawet wskazanie komu właściciel auta oddał pojazd nie przesądza, że osoba kierująca zostanie ukarana. 

Będą zmiany?

Sejmowa Komisja ds. Petycji zdecydowała, że przygotuje zmiany kodeksu wykroczeń. Posłowie poparli petycję Fundacji Instytutu Thomasa Jeffersona. W myśl nowych regulacji świadek w sprawie o wykroczenie mógłby odmówić odpowiedzi na pytania, które mogą narazić na odpowiedzialność jego lub jego najbliższych.

Podstawa prawna:

Art. 78 ust  4 ustawy z 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2012 r. poz. 1137 z późn. zm.)

Art. 96 par 3 ustawy z 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń (Dz.U. z 2015 r. poz 1094 z późn. zm.).

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości