Wszystko
o samochodach

Przepisy / Warto wiedzieć

Kodeks drogowy. Dodatkowa tablica rejestracyjna na bagażnik rowerowy

Data publikacji: Autor: (mm)

Fot. Shutterstock Kierowcy, którzy przewożą samochodem rower, mogą złożyć wniosek o wydanie trzeciej tablicy rejestracyjnej montowanej na bagażnik rowerowy. Jaki jest koszt jej wydania i jakie formalności trzeba załatwić?

Fot. ShutterstockJeszcze kilka lat temu transport rowerów samochodem osobowym możliwy był jedynie za pomocą bagażników dachowych. Niestety, takie rozwiązanie nie należało do najwygodniejszych. Obecnie, za sprawą nowego rodzaju urządzeń do transportu jednośladów, kierowcy coraz chętniej zabierają ze sobą swoje rowery. Pomagają w tym bagażniki montowane w tylnej części pojazdu, najczęściej korzystające z haków holowniczych.

Montując bagażnik rowerowy na tylnej klapie pojazdu czy haku nierzadko zasłaniamy tablicę rejestracyjną. Zabrania tego prawo o ruchu drogowym w art. 60, ust 1 pkt 2. Do końca 2015 roku osoby łamiące ten zakaz narażały się na otrzymanie mandatu w wysokości 100 zł. Długo oczekiwane zmiany weszły w życie w styczniu 2016 roku. Wtedy zmieniły się rozporządzenia regulujące rejestrację pojazdów, legalizację tablic rejestracyjnych oraz związanych z tym opłat.

Na podstawie nowych przepisów, kierowca może ubiegać się o dodatkową tablicę rejestracyjną na bagażnik. Tym samym nie trzeba już wbrew prawu demontować tylnej tablicy i instalować jej na bagażniku jak czynili to niektórzy z kierowców. Niekiedy instalowano na bagażnikach rowerowych odwzorowania tablicy rejestracyjnej.

Redakcja poleca:

- Fiat Tipo. Test oszczędnej wersji 1.6 MultiJet
- Ergonomia wnętrza. Od niego zależy bezpieczeństwo!

- Spektakularny sukces nowego modelu. Kolejki w salonach!

Obecnie dodatkowa tablica rejestracyjna może zostać wyrobiona w dowolnym momencie, niekoniecznie przy pierwszej rejestracji pojazdu. W tym celu w wydziale komunikacji starostwa powiatowego trzeba złożyć wniosek o jej wydanie. Do wglądu załączyć należy dowód rejestracyjny i kartę pojazdu o ile te dokumenty zostały wydane. Niezbędne jest również okazanie dowodu tożsamości oraz potwierdzenia opłaty za wydanie dodatkowej tablicy. Warto pamiętać, że możemy też zostać poproszeni o przedstawienie polisy OC auta. Jednocześnie trzeba zaznaczyć, że trzecia tablica rejestracyjna przeznaczona jest dla posiadaczy samochodów osobowych, a nie dostaną jej np. właściciele motocykli czy ciągników rolniczych.

Opłaty związane z wydaniem trzeciej tablicy rejestracyjnej łącznie wynoszą 53 zł. 40 zł to opłata związana z wydanie dodatkowej tablicy rejestracyjnej na bagażnik. Opłata za wydanie kompletu nalepek legalizacyjnych wynosi 12,5 zł, natomiast, opłata ewidencyjna to 0,50 zł.

Dodatkowa tablica nie może zostać umieszczona w dowolnym miejscu. Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów powinna zostać ona umieszczona na bagażniku w miejscu konstrukcyjnie do tego przeznaczonym. Jeśli bagażnik zakrywa światła pojazdu, powinien zostać wyposażony we własne oświetlenie. W przeciwnym wypadku kierowca może zostać ukarany mandatem karnym w wysokości 200 zł.

Podstawa prawna:

Rozporządzenie ministra infrastruktury i rozwoju z 9 września 2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów (Dz.U. z 2015 r. poz. 1603)

Rozporządzenie ministra infrastruktury i rozwoju z 24 sierpnia zmieniające rozporządzenie w sprawie trybu legalizacji tablic rejestracyjnych oraz warunków technicznych i wzorów znaku legalizacyjnego (Dz. U. z 2015 r. poz. 1602)

Rozporządzenie ministra infrastruktury i rozwoju z 3 listopada 2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. (Dz. U. z 2015 r. poz. 1966)

Rozporządzenie ministra infrastruktury i rozwoju z 24 sierpnia 2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości opłat za wydanie dowodu rejestracyjnego, pozwolenia czasowego i tablic (tablicy) rejestracyjnych pojazdów (Dz. U. z 2015 r. poz. 1601)

Tabela A, Lp. 157 i 158 załącznika do rozporządzenia prezesa Rady Ministrów z 24 listopada 2003 r. w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1624 ze zm.)

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • kubecki (gość)

  w mediae expercie kupiłem dobry bagażnik montowany do relingów, bo nie chciało mi się bujać po naszych wspaniałych urzędach tylko po to, żeby załatwić dodatkową tablicę rejestracyjną, którą używałbym tylko kilka razy w roku na wakacjach

 • kraps (gość)

  dobry wybór, mój znajomy też go ma, podziwiam za to odwagę tych co kupują takie rzeczy przez internet lub coś takiego, można potem zrobić krzywdę komuś i sobie

 • miox (gość)

  A ten bagażnik ze zdjęcia? Przecież nie ma on miejsca na tablicę rejestracyjną! Co w takim przypadku?

 • mam internet i telefon a w urzedzie to nawet golab by nie wyladowal (gość)

  urzedy jak 30 lat temu nie mozna tablicy zalatwic przez internet czy chocby telefon, pozdrawiam panie zespolone z okienkiem na stale :)

 • Arek (gość)

  ten bagażnik ze zdjęcia to jakaś kpina. Wg mnie to albo hak i porządna platforma albo relingi i rowery na dach. Problem z rowerami na dachu to wyraźnie wyższe spalanie na trasie i kwestia załadunku cięższych rowerów dla kogoś o niewielkim wzroście i słabych warunkach fizycznych Z platforma na hak trzeba uważać na progi zwalniające i przy wyprzedzaniu/cofaniu Nie załaduje się też 4 cięższych rowerów, chociaż 4 średniej klasy rowery MTB (waga poniżej 12KG) wożę be problemu ale na 4 elektryki po 20 kg bym już się nie odważył

 • Leszek (gość)

  No to wasz artykuł jest nie pełny!! Otóż jeśli ktoś ma np. tablice rejestracyjne na aucie 3 litery i 4 cyfrową. A Obecnie są 5 czy 6 cyfrowe. To chcąc 3 tablice rejestracyjną to zapłaci o 30 zloty mniej jak za przerejestrowanie auta od nowa. Ponieważ musi zamówić x3 nowe wtórniki tablic! Powód, uzasadnienie jest takie że według przepisów wszystkie tablice musza mieć identyczną trzcinkę - Szkoda że nie co do jednej milionowej mm. Banda debili i złodziei!!!

 • DAVID (gość)

  Minelo juz tyle lat jak jestesmy w Uni Europejskiej ale Polska tkwi jeszcze w TOTALNIE zacofanej KOMUNIE! Urzedy dzialaja jedynie w celu sciagania Kasy i Utrudniania wszystkiego co tylko mozliwe. Zastanawiam sie po co sa znaki legalizacyjne na dodatkowym nr. Przeciez Bagaznik to nie odrebny pojazd a ten sam na ktorym juz egzystuja znaki legalizacyjne. Komu to tak zalezy zeby wciskac ta oplate kierowcom gdzie to jest zupelnie zbedne. Tlumanow nie brakuje w tych Urzedach. Niemcy nie stosja takich glupot. Idzie sie do fryca zamawia konkretny numer placi i gotowe. O zadnych nalepkach nikt nie mysli. Na kawalek blachy wniosek szkoda ze nie z aktem urodzenia, chrztu, bierzmowania, slubu itp. rzeczy. Kiedys nie dalo sie zarejstrowac auta bo w niemczech zmienili kolor swistka o jego wyrejstrowaniu. Urzedasy skupiali sie na kolorze papierku a nie na tym co na nim jest napisane. Takimi wlasnie wzorcami wciaz wedrujemy. Rzady sie zmieniaja ale bezmyslnosc Triumfuje. Poprosty bez siekiery sie nie.

 • Robi (gość)

  Nie rozumie waszych wywodow. Ide do fryca place i mam.ide do urzedu place i mam co mnie obcjodzi jakas naklejk . dobre rozwiazanie tak trzymac moze skonczy sie mazanie pisakiem

 • Leszek (gość)

  Dzisiaj właśnie usiłowałem zdobyć III tablicę w urzedzie W-wa Bemowo. To jakiś horror. Dziki tłum przed wejściem. Mimo, że zarejestrowałem się przez internet i wyznaczono mi godz 10.30, musiałem pobrać bilet (niby byłem 13 w kolejce) by po prawie 2 godz. znaleźć się na 7 pozycji. Totalnie wkurzony zrezygnowałem.To jakaś banda kretynów rządzi tym urzędem. Jak za cara petent ma czekać z pokorną, głupkowatą miną by nie peszyć urzędnika. Pozdrawiam cierpliwych.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości