Wszystko
o samochodach

Przepisy / Warto wiedzieć

Kodeks drogowy. Jazda lewym pasem po autostradzie

Data publikacji: Autor: (mm)

Fot. Archiwum Jazda po autostradzie rządzi się swoimi prawami. Czy kierowcy mogą swobodnie korzystać z lewego pasa w zależności od swoich potrzeb?

Fot. Archiwum Kierowcy nie mają możliwości poruszania się po autostradzie dowolnym pasem w każdych okolicznościach. Na autostradach w Polsce, tak jak i na innych drogach obowiązuje ruch prawostronny, a zgodnie z prawem o ruchu drogowym, kierujący pojazdem korzystając z drogi dwujezdniowej jest zobowiązany jechać po prawej jezdni. Korzystając z jezdni dwukierunkowej co najmniej o czterech passach, ruchu jest zobowiązany zajmować pas ruchu znajdujący się na prawej stronie jezdni.

Redakcja poleca:

- Fiat Tipo. Test oszczędnej wersji 1.6 MultiJet
- Ergonomia wnętrza. Od niego zależy bezpieczeństwo!

- Spektakularny sukces nowego modelu. Kolejki w salonach!

Lewym pasem na autostradzie kierowcy powinni poruszać się w sytuacji kiedy wyprzedzają inny pojazd lub omijają przeszkody. Kierowca nie powinien zajmować lewego pasa, nawet w przypadku kiedy porusza się z maksymalną dozwolona prędkością.

Dla przypomnienia tamowanie lub utrudnianie ruchu na drogach publicznych to wykroczenie zagrożone karą w wysokości 200 zł i nałożeniem na kierującego 2 punktów karnych. 

Podstawa prawna:

Art. 90. Ust z 20 maja 1971 r. –Kodeks wykroczeń (Dz.U. z 2015 r. poz. 1094 z późn. zm.)

Art. 16. Ust 1-4 , art. 19 ust 2 pkt 1 ustawy z 20 czerwca 1997 roku – Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2012 r. poz. 1137 z późn. zm.)

Tabela B Lp 43 rozporządzenia Rady Ministrów z 24 listopada 2003 r. w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń (Dz.U.  z 2013 r. poz. 1624 z późn, zm.)

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • yurek (gość)

  Ale żenujący artykuł. Żeby w gazecie motoryzacyjnej pisać takie głupoty, to ręce opadają. Obowiązek zajmowania, z zasady, prawego PASA ruchu, wynika jedynie z ust. 4 art. 16 PoRD "Kierujący pojazdem jest obowiązany jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni." Te fragmenty przepisów, które zostały przytoczone w artykule, dotyczą kompletnie czego innego. Autor tekstu chyba nie ma pojęcia co to jest droga dwujezdniowa..

 • trep (gość)

  Treść artykułu jest pozornie prawidłowa. Naplątane jest w rozumieniu, co to jest pas ruchu, co to jest jezdnia i co to jest droga. "Prawostronność" nakazuje jazdę zgodną z wyznaczonym kierunkiem ruchu, czyli "nie pod prąd". I nic więcej. Takie pseudo-artykuły robią zamęt w głowach niedoświadczonych kierowców i utrwalają jakieś uproszczone, niebezpieczne rozumienie przepisów.

 • trep (gość)

  Bzdurą jest twierdzenie,że kierowcy z powodu "prawostronności" ruchu drogowego nie mogą korzystać z wszystkich pasów ruchu prawej jezdni. Ten wymysł powielany jest przez zwykłych piratów drogowych, którzy bezkarnie chcą jeździć z dowolną prędkością pod pretekstem, że właśnie "wyprzedzają lewym pasem, który tylko do tego służy". Wszystkie pasy ruchu na obu jezdniach drogi szybkiego ruchu czy utostrady są odrębnymi drogami jednokierunkowymi. Mogą mieć różne oznaczenia drogowe, w tym wskazane różne prędkości dopuszczalne (maksymalne i minimalne). Kaleka interpretacja przepisów jest jedną z największych przyczyn wypadków na drogach szybkiego ruchu. Kierowcy "zaślepieni" prawostronnością wpychają się między ciężarówki, wyskakują znienacka z poza nich, najeżdżają na zderzak prawidłowo jadącego, mrugają światłami drogowymi, trąbią i gestykulują - tylko dlatego, że nie odróżniają pasa ruchu, na drodze wielopasmowej, od jezdni na drodze gminnej.

 • asdfasdf (gość)

  może najpierw autor dowie sie co to jest jezdnia, pas, itd... potem zajmie się analizą kodeksu

 • Andrzej (gość)

  A co to, za autostrady u nas? Zaledwie dwa wąskie pasy. Lepiej , nie zawracać tym g tematem głowy...

 • Kierowca (gość)

  Wiadomo, że kodeks w art. 16 literalnie zabrania jazdy lewym pasem. Ale orzecznictwo na forach internetowych, jest takie że jeśli przekracza się dopuszczalną prędkość znacznie, to można skorzystać. Oczywiście pod warunkiem, że ktoś nie chce jechać jeszcze szybciej. Nie jest jasne jak ma zachować się kierowca jadący lewym pasem 160 km/h, gdy na prawym jadą ciężarówki 80 km/h, a z tyłu siedzi na zderzku niecierpliwy i pogania światłami. Czy powinien wtedy gwałtownie hamować do 80 km/h aby wjechać między ciężarówki na prawym pasie? Generalnie jeśli ktoś łamie dwa perzpisy (obowiązek jazdy prawym pasem i prędkość), ma pierwszeństwo z korzystania z lewego pasa niż ten kto łamie tylko jeden przepis (zakaz jazdy lewym pasem).

 • ja (gość)

  Orzecznictwo na forach internetowych :) a to dobre

 • lol (gość)

  Oczywista i typowa bzdura powielana przez niedojebów niepotrafiących czytać ze zrozumieniem. Powielana także w szkółka nauki jazdy

 • Alan (gość)

  Pytanie. Czy jadąc dozwoloną prędkością 140km/h (autostrada) i lewym pasem wyprzedzając powiedzmy 8 ciężarówek mam obowiązek uciekać między nie na prawy pas gdy na tylnym zderzaku pojawia się auto jadące np 200km/h?

 • Richi (gość)

  Kolego jeśli jesteś kierowcą to wiesz po co są lusterka w samochodzie , i myślę że jeżeli masz możliwość to się schowaj na moment i prze puść tego co jedzie 200 - bo nie jesteś policjantem.

 • Richi (gość)

  Narzekamy że mamy złe drogi to nie drogi są problemem tylko użytkownicy którzy nie zawsze pamiętają gdzie się znajdują

 • Zebb (gość)

  Ale nikt wiarygodnie nie stwierdzil czy jazda lewym pasem jest karalna!?

 • raposo (gość)

  samochody na autostradzie jadą wolniej po prawej a szybciej po lewej. Po jakiego .... jadąc szybciej od tych co za mną i po prawej mam zjeżdżać na prawy pas? Oba pasy są do jazdy!

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości