Wszystko
o samochodach

Przepisy / Warto wiedzieć

Kodeks drogowy. Mandat za spacer... z dzieckiem w wózku

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Piotr Krzyżanowski 5000 zł grozi zarówno tym, „którzy pchają wózek z nieletnim, wiozą go tramwajem, przewożą autem albo jadą z nim jednośladem po drodze rowerowej”. To efekt nieodpowiednio skonstruowanych przepisów.

Art. 89 kodeksu wykroczeń mówi o zakazie przebywania na drodze publicznej dziecka poniżej siódmego roku życia. Zwrócił na to uwagę Sąd Rejonowy w Sokółce, który zadał w tej sprawie pytanie do Trybunału Konstytucyjnego.

Zdaniem sądu "wykładnia literalna art. 89 k.w powoduje, że "każdorazowy pobyt małoletniego do lat 7 nawet pod nadzorem lub opieką jego rodziców lub opiekunów na drodze publicznej lub torach pojazdu szynowego, powoduje konieczność pociągnięcia do odpowiedzialności osób, na których spoczywał w danym momencie obowiązek opieki".

Zobacz także: Będzie nowa kara dla właścicieli pojazdów

Sąd ma wątpliwości, czy ten przepis jest zgodny z przepisami ustawy zasadniczej: art. 2 (zasada prawidłowej legislacji), art. 48 ust. 1 (prawo do wychowania dziecka uwzględniające stopień jego dojrzałości), a także art. 52 ust. 1 (prawo do swobodnego poruszania się).

Zobacz także: Porsche Macan w naszym teście

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Mortox (gość)

    Wniosek? Posłowie zmieniają w Polsce prawo doraźnie, a potem pozew z martwego paragrafu i sąd musi orzec. Dlaczego nie zbadano ustaw z okresu '39-'89 w sposób dokładny w latach 90 ani później? Bo po WWII do rządzenia wybieraliśmy tylko głupich polityków! A uczciwy kandydat poza próg nigdy się już u nas nie wybije. Wniosek? Większość wyborców to idioci.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości