Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Kodeks drogowy. Rząd chce zakazać korzystania z telefonu komórkowego przez pieszych

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Archiwum PPG Rząd przyjął projekt nowelizacji Prawa o Ruchu Drogowym. Wprowadza ona dość znaczne zmiany, zarówno dla kierowców i pieszych, które wzbudzają kontrowersje, Jedna z kwestii dotyczy używania telefonu komórkowego.

Rząd chce zwiększyć bezpieczeństwo pieszych na drogach. Zgodnie z nowymi przepisami, będą oni mieli pierwszeństwo przy wchodzeniu na przejście. Jednocześnie, przy przechodzeniu przez jezdnię obowiązywał będzie zakaz używania telefonów komórkowych.

Zobacz także: TOP 10 sposobów na mniejsze spalanie

W trakcie wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię albo torowisko (także w obrębie usytuowanych tam przejść) pieszych obowiązywał będzie zakaz korzystania z telefonów komórkowych oraz innych urządzeń elektronicznych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu.

Miasta w Polsce zaczynają wykorzystywać listwy ledowe przy przejściach dla pieszych. Wszystko po to, aby zwiększyć bezpieczeństwo przechodniów, którzy mają skłonność wkraczać na jezdnię z oczami utkwionymi w ekranie smarftonów. Jednymi z takich miast są Szczecin, Poznań czy Swarzędz. Co do tego rozwiązania zdania są podzielone. Jedni uważają, że pomysł trafiony, inni obawiają się "rozleniwienia" ludzi, których zwalnia się z myślenia.

Kiedy zmiany wejdą w życie?

Nowe przepisy mają wejść w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Dokładna data nie jest znana.

Zobacz także: Testujemy elektrycznego Opla Corsę

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości