Wszystko
o samochodach

Przepisy / Kodeks drogowy

Kodeks drogowy. Szykują się zmiany w przepisach. O co chodzi?

Data publikacji: Autor: Wojciech Frelichowski

Fot. Aneta Żurek Senat chce zmienić przepisy o odholowywaniu aut na parkingi depozytowe. Przez lukę prawną właściciele pojazdów odbierają je i nie płacą.

Senacka Komisja Ustawodawcza wniosła do Prezydium Senatu wniosek o podjęcie postępowania w sprawie zmian w Prawie o ruchu drogowym. Senatorowie dopatrzyli się luki w przepisach o odholowywaniu pojazdów na parkingi depozytowe, gdzie m.in. trafiają auta, których właściciele nie zapłacili za miejsce parkingowe lub też zaparkowali pojazd w miejscu niedozwolonym.

Kiedyś było tak, że aby odebrać swój samochód z parkingu depozytowego właściciel musiał uregulować opłatę za postój. Były to niemałe kwoty, bo samorządy mogą żądać 503 zł za odholowanie auta, zaś każdy dzień postoju kosztuje 42 zł.

 Zobacz także: Ile kosztuje nowy Volkswagen Golf?

Jednak pod koniec 2018 r. Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok, zgodnie z którym odebranie auta z parkingu depozytowego nie może być uwarunkowaniem uregulowania należności ze postój, bo to podważa prawo własności. W rezultacie większość właścicieli pojazdów odbierała je i nie płaciła. Straty ponosiły samorządy.

Projekt Senackiej Komisji Ustawodawczej przewiduje wydanie pojazdu mimo niewniesienia opłaty. W takim przypadku osoba zobowiązana do jej wniesienia powinna to uczynić w terminie 7 dni od wydania pojazdu. W przeciwnym przypadku zostanie wszczęte postępowanie egzekucyjne obejmujące także odsetki.

Zobacz także: Tak prezentuje się Golf nowej generacji

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Komentarz usunięty.
  • Komentarz usunięty.
  • Śmieszne (gość)

    Czyli chcą obejść własne prawo, prawo własności ma być słabsze od prawa do wydojenie pieniędzy od obywatela w postaci szantażu? Tylko pogratulować.

  • Nieśmiesne (gość)

    To bat na takich śmiesznych cwaniaczków jak ty

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości