Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Kodeks drogowy. Ta definicja jest nieprezycyjna. Będą wątpliwości?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Andrzej Banaś Uchwalone przez Sejm przepisy, które mają regulować zasady poruszania się urządzeń rekreacyjnych, wciąż wywołują spore wątpliwości.

Ministerstwo Infrastruktury chce stworzyć przepisy nie tylko dla elektrycznych hulajnóg i innych urządzeń napędzanych za pomocą takich silników, lecz także dla szerszej grupy. I tak nowe kategorie są aż trzy:

  • urządzenia transportu osobistego, np. elektryczna deskorolka
  • urządzenia wspomagające ruch, np. hulajnogi, wrotki, rolki i inne sprzęty napędzane siłą ludzkich mięśni,
  • hulajnogi elektryczne

Wątpliwości budzą urządzenia wspomagające ruch, które w art. 2 pkt 18a prawa o ruchu drogowym określono jako „urządzenie lub sprzęt sportowo-rekreacyjny przeznaczone do poruszania się osoby w pozycji stojącej, napędzane siłą mięśni".

Zobacz także: Jak oszczędzać paliwo?

Do tej grupy zaliczyć można zatem rolki, wrotki, deskorolki, tradycyjne hulajnogi. Franciszek Sterczewski, poseł Koalicji Obywatelskiej, zwrócił uwagę, że z powodzeniem można pod tę kategorię podciągnąć także inne urządzenia. Miał tu na myśli np. kijki do nordic walkingu, balkonik seniora, chodzik dla dziecka i szczudła.

Zgodnie z przyjętą przez Sejm ustawą osoba poruszająca się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch jest obowiązana korzystać z chodnika, drogi dla pieszych lub drogi dla rowerów. Ma prawo sama zdecydować, z którego rozwiązania skorzysta.

Teraz nowelizacją prawa o ruchu drogowym dotyczącą urządzeń transportu osobistego (UTO) zajmie się Senat.

Zobacz także: Nissan Qashqai w nowej odsłonie

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Jadwiga Barszczewska (gość)

    Powinien być wogóle zakaz hulajnów rowerów i reszty tego syfu w mieście. Chodniki są dla pierwszych, ulice dla samochodów i koniec. Jak ktoś chce jeździć rowerem to niech se kupi działke na wiosce i niech se jeździ po podwórku.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości