Wszystko
o samochodach

Przepisy / Warto wiedzieć

Kodeks drogowy. Zasady włączania się do ruchu

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Andrzej Wiśniewski Kto i kiedy ma pierwszeństwo przy włączaniu się do ruchu? Kodeks drogowy w szczególny sposób traktuje autobusy i trolejbusy.

Art. 17 ustawy Prawo o ruchu drogowym wskazuje, że włączanie się do ruchu następuje przy rozpoczynaniu jazdy po postoju lub zatrzymaniu się niewynikającym z warunków lub przepisów ruchu drogowego oraz przy wjeżdżaniu:

  1. na drogę z nieruchomości, z obiektu przydrożnego lub dojazdu do takiego obiektu, z drogi niebędącej drogą publiczną oraz ze strefy zamieszkania;
  2. na drogę z pola lub na drogę twardą z drogi gruntowej;
  3. na jezdnię z pobocza, z chodnika lub z pasa ruchu dla pojazdów powolnych;
    1. na jezdnię lub pobocze z drogi dla rowerów, z wyjątkiem wjazdu na przejazd dla rowerzystów;
  4. pojazdem szynowym - na drogę z zajezdni lub na jezdnię z pętli.

Włączaniem się do ruchu nie jest zatem np. wjeżdżanie na drogę główną z drogi podporządkowanej, czy ruszanie po zaświeceniu się zielonego światła.

Kodeks drogowy precyzuje, że włączając się do ruchu, kierujący jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz ustąpić pierwszeństwa innemu pojazdowi lub uczestnikowi ruchu. Niezależnie od tego czy będzie to rower, motorower, czy ciężarówka. Warto także pamiętać, że zamiar włączenia się do ruchu musi być zawsze jednoznacznie sygnalizowany kierunkowskazem.

Redakcja poleca:

Kodeks drogowy. Pierwszeństwo przy zmianie pasa ruchu
Wideorejestratory nielegalne? Policja się tłumaczy
Używane auta dla rodziny za 10 000 zł


Kodeks drogowy w szczególny sposób traktuje autobusy i trolejbusy włączające się do ruchu. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, kierujący pojazdem, zbliżając się do oznaczonego przystanku autobusowego (trolejbusowego) na obszarze zabudowanym, jest obowiązany zmniejszyć prędkość, a w razie potrzeby zatrzymać się, aby umożliwić kierującemu autobusem (trolejbusem) włączenie się do ruchu, jeżeli kierujący takim pojazdem sygnalizuje kierunkowskazem zamiar zmiany pasa ruchu lub wjechania z zatoki na jezdnię. Niezastosowanie się do tego przepisu karane jest mandatem w wysokości 200 zł. Kierujący autobusem (trolejbusem), może wjechać na sąsiedni pas ruchu lub na jezdnię dopiero po upewnieniu się, że nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Prawo drogowe w art 18a precyzuje sytuację związaną z autobusem szkolnym.

  1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do miejsca postoju autobusu szkolnego, jest obowiązany:
    1. zatrzymać się, o ile kierujący tym autobusem podał sygnał zatrzymania;
    2. zmniejszyć prędkość, a w razie potrzeby zatrzymać się, aby umożliwić kierującemu tym autobusem wjazd na jezdnię lub sąsiedni pas ruchu, o ile sygnalizuje on zamiar wykonania takiego manewru.

Kierujący autobusem szkolnym, może wjechać na sąsiedni pas ruchu lub jezdnię dopiero po upewnieniu się, że nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Autobus szkolny ma pierwszeństwo przy włączaniu się do ruchu nie tylko na obszarze zabudowanym, ale również na obszarze niezabudowanym.

Zobacz także: Seat Ibiza 1.0 TSI w naszym teście

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • xxx (gość)

    Czyli wynika z tego jedno, czego większość osób nie rozumie (zwłaszcza kierowców autobusów): autobus ruszający z przystanku NIE MA PIERWSZEŃSTWA, nie może ruszyć ot tak i zmusić do gwałtownego hamowania. Jadący ulicą mają mu UMOŻLIWIĆ wjazd, co nie znaczy ustąpić pierwszeństwa albo hamować awaryjnie.

  • janek z taboru (gość)

    w terenie zabudowanym , Masz umożliwic mu wyjazd-włączyc sie do ruchu..Pamietaj Michał..

  • Sławomir (gość)

    "Warto także pamiętać, że zamiar włączenia się do ruchu musi być zawsze jednoznacznie sygnalizowany kierunkowskazem". - BZDURA BZDURA BZDURA. Nie musi być - Włączam się do ruchu wyjeżdżając z drogi gruntowej, strefy zamieszkania itd (Art 17) na wprost... to muszę użyć kierunkowskazu? Którego? Kodeks drogowy nakazuje włącznie kierunkowskazów przy Zmianie kierunku, Zmianie pasa.... i tyle. Nigdzie nie jest napisane że przy włączaniu się do ruchu zamiar ten ma być poprzedzony kierunkowskazem.

  • Dziadzia (gość)

    Szanowne kierownictwo baz autobusów miejskich, czas najwyższy przeprowadzić szeroko rozumiane szkolenie dla kierowców autobusów miejskich, dotyczące zasad włączania się do ruchu. Niestety zdecydowana większość z nich nie rozumie tych zasad i uważa, że to oni mają bezwzględne pierwszeństwo przy wykonywaniu tego manewru, często nawet go nie sygnalizując o patrzeniu w lusterka nie wspomnę. Pozdrawiam.

  • Kierowcazbombowca (gość)

    Większość kierujących autobusami ma gdzieś przepis Poprostu wyjeżdżają z przystanku a ty musisz gwałtownie hamować i tyle

  • M3 (gość)

    Dziś kierowca autobusu zbliżał mnie. Jechałem i jak byłem przy autobusie on wrzucił kierunek i wyjeżdżał z zatoczki. Kretyn. Zawsze umożliwiam wjazd, ale nie wymuszenie. Cham

  • Wojtek (gość)

    A co z autobusami nieoznakowanymi?Przed chwilą wpiepszył mi się taki z zatoczki . która była kiedyś przystankiem. Ledwo buca ominąłem.

  • Mike (gość)

    Dlatego nigdy nie wpuszczam kierowców autobusów.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości