Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Kodeks wykroczeń. Co grozi za ignorowanie poleceń policjanta? Będą zmiany w przepisach?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Lucyna Nenow Jeśli ktoś nie chce słuchać funkcjonariusza, to ten nic nie może zrobić, chyba że spotka się z agresją. Wkrótce ma się to zmienić.

Teraz zlekceważenie nakazu określonego zachowania wydane przez policjanta ma być nowym rodzajem wykroczenia. Wykroczenie takie będzie zagrożone grzywną, aresztem albo ograniczeniem wolności. Petycja w tej sprawie została już skierowana do Sejmu przez Niezależny Związek Zawodowy Policjantów. 

Zobacz także: Jakimi pojazdami można jeździć mając prawo jazdy kategorii B?

Art. 54 a kodeksu wykroczeń.miałby brzmieć: "Kto nie podporządkowuje się żądaniu lub poleceniu funkcjonariusza publicznego, wydanego w granicach i na podstawie przepisów ustawy, podlega karze aresztu, grzywny lub ograniczeniu wolności".  Par. 3 tego przepisu mówi o identycznej karze dla tych, którzy nie wykonując poleceń, uniemożliwią lub utrudnią wykonanie czynności służbowej.

86 proc. obywateli pozytywnie oceniło interwencje policji w 2018 r.

Zobacz także: Porsche Macan w naszym teście

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • ameryka... (gość)

  Chcieliście mieć jak w Ameryce to będziecie mieli... policjant będzie mógł użyć tego paragrafu kiedy tylko mu się to spodoba.

 • K (gość)

  TO SAMO POWINNO BYC Z KONTROLEREM BILETU CZY OCHRONIARZEM

 • czas (gość)

  WIWAT!!! pisowsko kościelne państwo policyjne!

 • Niezależny (gość)

  Dlaczego kierownictwo Policji nie reaguje na łamanie przepisów prawa zawartych w KONSTYTUCJI RP z dnia 6 kwietnia 1997 r. i tym samy uczestniczy w przestępczym procederze rządzących. Dlaczego wykładnią dla policjantów są przepisy prawa interpretowane przez prokuratora stanu wojennego. Policjancie zacznijcie na ten temat dyskusje w swoim gronie !!!

 • Krakus (gość)

  Głosujcie dalej na demokrację: Gaz, pała, i wąskie drzwi!

 • dfghj (gość)

  Istnieje głupie społeczne przyzwalanie na zaostrzanie kar w tym kraju , ludzie czas zaborów już minął , w cywilizowanym świecie tak się nie robi, bierzcie pod uwagę że tak samo jak sąsiada kara może i was dotknąć ... Was Polaków .

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości