Kolejne szczegóły zmian w egzaminach na prawo jazdy

Sławomir Cichy, Agnieszka Jasińska
Fot. Sławomir Seidler
Fot. Sławomir Seidler
Od lutego 2012 roku wejdą w życie nowe przepisy dotyczące prawa jazdy. Jedną z nowości, jakie czekają na kandydatów na kierowców, będą klipy wideo wyświetlane podczas egzaminu teoretycznego. W czasie ich trwania kursanci będą musieli reagować na bieżącą sytuację występującą na drodze.
Fot. Sławomir Seidler
Fot. Sławomir Seidler

- Zmiany idą w bardzo dobrym kierunku. Podczas nowego egzaminu nie będzie można poprawić odpowiedzi. To tak jak podczas jazdy samochodem. Nie wolno podejmować błędnych decyzji, bo mogą one kosztować nas życie - mówi Zbigniew Popławski, wiceprezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Ośrodków Szkolenia Kierowców.

**CZYTAJ TAKŻE

Jak osoby niepełnosprawne mogą zdobyć prawo jazdy?Prawo jazdy: zmiany w egzaminach już od 2012 roku

**

Dotychczas egzamin teoretyczny był formalnością i nie stanowił przeszkody w uzyskaniu dokumentu. Prawdziwym testem znajomości przepisów i umiejętności był egzamin z jazdy. A wszystko dlatego, że choć kursanci na egzaminie teoretycznym odpowiadali na pytania wylosowane przez komputer, to zagadnienia były im wcześniej znane. Otrzymywali je od instruktora na płycie CD lub w formie papierowej. Wystarczyło wkuć materiał na pamięć, nie zastanawiając się nad sensem odpowiedzi. Tymczasem w nowej procedurze pytań będzie 3 000 i mają być dla egzaminowanych zagadką. Na dodatek raz zakreślonej odpowiedzi nie będzie można zmienić. - W ruchu drogowym nie ma przecież czasu na pomyłki, poprawki i zastanawianie się - dodaje Popławski.

Inni instruktorzy twierdzą jednak, że zwiększenie liczby pytań jest niepotrzebne. Według instruktora Mieczysława Karbowańczyka, przy zmianie przepisów powinno się brać przykład ze Stanów Zjednoczonych. - Tam do egzaminu na prawo jazdy można przygotować się z jednej książki i na jej podstawie zdać. Jest ona powszechnie dostępna. Nikt nie przykłada wagi do teorii, bo najważniejsza jest praktyka. Jak się nie potrafi jeździć, to znajomość teorii nie pomoże - podkreśla Mieczysław Karbowańczyk.

Fot. Archiwum Polskapresse
Fot. Archiwum Polskapresse

Wiadomo też, że według projektu Ministerstwa Infrastruktury odpowiedzi w nowym teście teoretycznym będą różnie punktowane, bo nie wszystkie przepisy są równie ważne. Czas egzaminu teoretycznego prawdopodobnie nie zmieni się. Będzie to 25 minut.

Po zdobyciu prawa jazdy przez osiem miesięcy auto młodego kierowcy będzie musiało być oznaczone z tyłu i z przodu białą naklejką z zielonym klonowym liściem. Na terenie zabudowanym dozwolona dla "zielonego" będzie prędkość 50 km/h (nawet w nocy), a poza nim 80 km/h. Na drodze ekspresowej i autostradzie nie będzie mógł przekroczyć 100 km/h. Trzykrotne w ciągu dwóch pierwszych lat złamanie przepisów to konieczność zdawania egzaminu na prawo jazdy od nowa.

To się zmieni od lutego 2012 r. :

Egzamin teoretyczny z pytaniami, w których tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa.Brak możliwości powrotu i zmiany odpowiedzi w pytaniach, na które już raz odpowiedź padła. To oznacza, że egzamin będzie odbywał się w czasie rzeczywistym. Zróżnicowana punktacja w teście, odpowiadająca wadze pytań i sytuacjom na drodze.

**CZYTAJ TAKŻE

Egzamin na prawo jazdy warto zdawać w wakacjeUtrata prawa jazdy za alimenty - nowelizacja przepisów

**

Czas odpowiedzi na wszystkie pytania nie dłuższy niż 25 minut. Losowy wybór pytań spośród 3000 zawartych w bazie.Pomiędzy czwartym a ósmym miesiącem od dnia zdobycia prawa jazdy dodatkowy kurs i praktyczne szkolenie dotyczące bezpieczeństwa. Pierwsze dwa lata posiadania uprawnień to tzw. okres próby. Dwa wykroczenia to skierowanie na kurs reedukacyjny i badania psychologiczne, a okres próby wydłuży się o kolejne dwa lata.

Popełnienie trzech wykroczeń - egzamin do zdania od początku.

Uzyskanie orzeczenia lekarskiego: o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem i orzeczenie psychologiczne o braku przeciwwskazań psychologicznych, o ile jest ono wymagane.

Odbycie wymaganego dla danej kategorii szkolenia w szkole nauki jazdy. Zdanie z wynikiem pozytywnym egzaminu państwowego w WORD-zie, wymaganego dla danej kategorii prawa jazdy.

Fot. Archiwum Polskapresse
Fot. Archiwum Polskapresse

Warunek dodatkowy dla obcokrajowców: przebywanie na terytorium RP przez co najmniej 185 dni w każdym roku kalendarzowym ze względu na swoje więzi osobiste lub zawodowe albo zaświadczenie, że studiuje od co najmniej sześciu miesięcy.

Prawo jazdy kategorii A1, B1 lub T dla osoby niepełnoletniej może być wydane wyłącznie za zgodą rodziców lub prawnych opiekunów.

Wymagania wiekowe dla poszczególnych kategorii:

Kategoria AM - 14 lat;
Kategoria A1 - 16 lat;
Kategoria A2 - 18 lat;
Kategoria A - 24 lata lub 2 lata po A2;
Kategoria B - 18 lat;
Kategoria B1 - 16 lat;
Kategoria C - 18 lat;
Kategoria C1 - 18 lat;
Kategoria D - 21 lat;
Kategoria D1 - 21 lat;
Kategoria T - 16 lat;
Kategoria B+E - 18 lat;
Kategoria C+E - 18 lat;
Kategoria D+E - 21 lat;
Kategoria C1+E - 18 lat;
Kategoria D1+E - 21 lat.

Źródło: Dziennik Zachodni

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty