Wszystko
o samochodach

Porady / Bezpieczeństwo

Kolizja czy wypadek, kiedy wezwać policję?

Data publikacji: Autor: Andrzej Witczak

Nowy rok zafundował nam - i kierowcom i pieszym- niezłą ślizgawkę. Warstwa przymarzniętego deszczu, ubitego i wyślizganego śniegu stworzyła idealne warunki do stłuczek, kolizji, wypadków.

Nowy rok zafundował nam - i kierowcom i pieszym- niezłą ślizgawkę. Wszędzie było ślisko - i na chodnikach i na jezdni. Warstwa przymarzniętego deszczu, ubitego i wyślizganego śniegu stworzyła idealne warunki do stłuczek, kolizji, wypadków - czasami tragicznych w skutkach.

Często ruszenie z miejsca graniczyło z cudem, a co dopiero konieczność nagłego zatrzymania się. Jest kolizja i co dalej.

1.Trzeba usunąć pojazdy z jezdni, ale zaznaczyć ich położenie (usytuowanie) bezpośrednio po kolizji.

2.Nie zawsze sprawca kolizji podtrzymuje złożone oświadczenie i i wtedy bardzo pomocni są świadkowie zdarzenia. Bywa tak, że świadek nie chce złożyć oświadczenia, pozostaje nam wtedy spisanie numerów samochodów.

3.Spisujemy na miejscu kolizji wszystkie dane osobowe z dowodu osobistego uczestnika zdarzenia adres, telefon, oraz bardzo ważne! dane z polisy ubezpieczeniowej OC pojazdów. oraz ważność badania technicznego.

4.Jeśli sprawca mimo obowiązku nie zawarł ( może zapomniał) ubezpieczenia i nie posiada ważnej polisy OC obowiązkowo wzywamy policję Odszkodowanie w takim wypadku otrzymamy od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego

5.Jeśli sprawca (według naszej oceny) nie przyznaje się do winy wezwijmy policję. Wskazanie przez policję sprawcy znacznie uprości dalsze procedury dochodzenia odszkodowania.

6.Jeśli szkoda jest nieduża a sprawca szkody chce ją "uregulować" na miejscu możemy się na to zgodzić tym bardziej, że zakład ubezpieczeń sprawcy nie wypłaci nam odszkodowania , które nie przekroczy 50% najniższego wynagrodzenia to jest ok. 350 zł.

7.Obowiązkowo należy wezwać policję, jeżeli są ofiary w ludziach. Musimy udzielić wtedy pierwszej pomocy niezależnie czy to będzie sprawca wypadku czy poszkodowany.

8.Należy zabezpieczyć ślady związane z wypadkiem oraz mienie poszkodowanego.

Po spełnieniu powyższych warunków w ciągu 3 dni powinniśmy zgłosić szkodę w zakładzie, w którym sprawca posiada ubezpieczenie OC pojazdu.

Do początku artykułu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Tagi:

Komentarze

  • iron75

    Witam Czy jest jakiś przepis w DE, który mówi o tym że w razie kolizji drogowej z autem nie zarejestrowanym na terenie DE, czyli np w PL itp., musi być wezwana Policja ? Mam problem z polską ubezpieczalnią (PZU), która wykręca się od wypłaty odszkodowania, sprawa toczy się od 10.2009. Kolizja miała miejsce na parkingu samochodowym, nie miałem żadnego świadka, Policji też nie wzywałem, nie myślałem że jest to konieczne, ponieważ nie było żadnych ofiar kolizji.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości