Wszystko
o samochodach

Porady / Bezpieczeństwo

Kolizja przy cofaniu

Data publikacji: Autor: (ET)

<i>- Wyjechałem tyłem z bramy na jezdnię i doszło do stłuczki z nadjeżdżającym pojazdem. Pełną obserwację drogi uniemożliwił mi stojący przy prawej krawędzi bus, który nie miał prawa w tym miejscu parkować...</i>

Na pytania Czytelników odpowiada podinspektor Mariusz Olko z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu

- Wyjechałem tyłem z bramy na jezdnię i doszło do stłuczki z nadjeżdżającym pojazdem. Pełną obserwację drogi uniemożliwił mi stojący przy prawej krawędzi bus, który nie miał prawa w tym miejscu parkować. Nie czuję się winny tej kolizji. Czy słusznie?

- Cóż, w świetle przepisów - jest Pan winny tej kolizji. Artykuł 23, ust. 1, pkt 3 prawa ruchu drogowego mówi, że przy cofaniu kierujący ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa innemu pojazdowi lub uczestnikowi ruchu i zachować szczególną ostrożność, szczególnie:

  • sprawdzić, czy wykonywany manewr nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub jego utrudnienia;
  • upewnić się, czy za pojazdem nie znajduje się przeszkoda - w razie trudności w osobistym upewnieniu się kierujący ma obowiązek zapewnić sobie pomoc innej osoby.
Ustawodawca jasno więc określił szczególne obowiązki kierującego, który wykonuje manewr cofania. Potwierdza to orzeczenie Sądu Najwyższego z kwietnia 1972 r.

W sytuacji, kiedy nie miał Pan dobrej widoczności i chciał wyjechać tyłem z bramy, by włączyć się do ruchu - powinien zapewnić sobie pomoc innej osoby.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości