Kolizja z udziałem obcokrajowca

Regina Skibińska
Fot. Maciej Pobocha
Fot. Maciej Pobocha
Coraz więcej kierowców z zagranicy przyjeżdża do Polski, coraz częściej też zdarzają się też kolizje z udziałem samochodów na obcych rejestracjach.
Fot. Maciej Pobocha
Fot. Maciej Pobocha

Co roku w Polsce ma miejsce kilkanaście tysięcy kolizji z udziałem cudzoziemców. Szczególnie dużo szkód jest latem, kiedy na drogach jest wzmożony ruch wakacyjny.

W razie kolizji spowodowanej przez obcokrajowca postępowanie zależy od tego, skąd jest sprawca i czy znamy jego ubezpieczyciela.

Trzeba ustalić ubezpieczyciela

Jeśli doszło do kolizji z udziałem pojazdu zarejestrowanego na terenie EOG (Europejski Obszar Gospodarczy), Szwajcarii, Andory lub Serbii, a kierowca nie ma obowiązku noszenia przy sobie Zielonej Karty oraz gdy kierowca z innego państwa miał Zieloną Kartę, wówczas procedura postępowania poszkodowanego jest taka sama. Poszkodowany powinien ustalić ubezpieczyciela sprawcy kolizji lub wypadku.

Zagraniczne zakłady ubezpieczeń mają w Polsce swoich ubezpieczycieli-korespondentów, których zadaniem jest likwidacja szkód powstałych w Polsce, a spowodowanych przez kierującego posiadającego ważne ubezpieczenie OC (lub Zieloną Kartę) zagranicznego ubezpieczyciela.

Na miejscu kolizji trzeba spisać dane: datę, miejsce, godzinę zdarzenia, numer rejestracyjny pojazdu, kraj rejestracji pojazdu, markę i model pojazdu sprawcy, numer polisy ubezpieczeniowej i nazwy towarzystwa, dane świadków zdarzenia.
Korespondenci

Jeśli mamy numer polisy sprawcy i dane jego zakładu ubezpieczeń, to zgłaszamy szkodę do korespondenta do spraw roszczeń na terenie Polski. Lista korespondentów jest na stronie www Polskiego Biura Ubezpieczyciela Komunikacyjnych http://pbuk.pl.

Jeżeli nie znajdziemy korespondenta ubezpieczyciela sprawcy, wówczas powinniśmy skontaktować się z PZU lub Wartą i zgłosić szkodę w jednym z tych zakładów ubezpieczeń, które występują wtedy jako agenci PBUK. Podobnie robimy, jeśli nie wiemy, w jakim towarzystwie jest ubezpieczony pojazd sprawcy.  Przy zgłoszeniu musimy podać numer rejestracyjny i państwo rejestracji samochodu sprawcy, przy czym liczą się tablice rejestracyjne, a nie obywatelstwo lub narodowość kierowcy.

Ubezpieczyciele ci zorganizują oględziny, a potem przekażą dokumentację do dalszej likwidacji do PBUK, które poszuka w danym kraju ubezpieczyciela OC, a po ustaleniu sprawdzi, czy dane towarzystwo ma korespondenta w Polsce. Jeśli ma korespondenta - przekaże sprawę do tego korespondenta, a jeśli nie ma - przekazuje sprawę do PZU/Warty, aby zajęło się szkodą jako agent PBUK.

Czym jest ubezpieczenie graniczne?

Cudzoziemcy poruszający się samochodami zarejestrowanymi poza krajami EOG, Andory, Serbii i Szwajcarii, którzy nie posiadają ważnego certyfikatu Zielonej Karty, mają obowiązek zawrzeć tzw. ubezpieczenie graniczne.

W razie kolizji z udziałem samochodu, którego kierowca wykupił takie ubezpieczenie, szkodę należy zgłosić bezpośrednio do ubezpieczyciela, który wystawił polisę ubezpieczenia granicznego. Jeżeli ubezpieczenie graniczne jest nieważne, szkodę należy zgłosić do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego za pośrednictwem dowolnego zakładu ubezpieczeń sprzedającego komunikacyjne ubezpieczenie OC.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Parada Motocyklistów w Łodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty