Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Koło oponą się toczy

Data publikacji: Autor: Maciej Pobocha

Fot. J. Chojkowski: Na rynku wymiany opon rośnie udział ogumienia o większym rozmiarze. Polacy kupują coraz szybsze samochody wyposażone w mocniejsze silniki. Pojazdy te poruszają się na oponach o średnicy 15, 16 cali i większych. Coraz więcej samochodów porusza się po naszych drogach na oponach większych, szerszych i przystosowanych do jazdy z dużymi prędkościami. Zwiększa się sprzedaż opon 15 i 16-calowych.

W 2004 r. polski rynek wymiany opon obejmie ponad 7 mln egzemplarzy. To o 3 proc. więcej niż w roku ubiegłym. Dane te wynikają z analiz Grupy Goodyear opartych na informacjach własnych oraz pochodzących z Głównego Urzędu Statystycznego i firmy Samar.

 Fot. J. Chojkowski: Na rynku wymiany opon ro¶nie udzia³ ogumienia o wiêkszym rozmiarze. Polacy kupuj± coraz szybsze samochody wyposa¿one w mocniejsze silniki. Pojazdy te poruszaj± siê na oponach o ¶rednicy 15, 16 cali i wiêkszych.

Z raportu Goodyera wynika, że w 2000 r. 46 proc. nowych samochodów posiadało silniki o mocy do 60 KM, podczas gdy w I połowie tego roku ich sprzedaż stanowiła 22,4 proc. ogółu. Wzrosło natomiast zainteresowanie pojazdami wyposażonymi w jednostki napędowe o mocy powyżej 110 KM – z 9,2 proc. w 2000 r. do 20,1 proc. w I połowie 2004 r.

 

Zmiany te wywołały reakcję na rynku oponiarskim. Klienci częściej kupują opony o większych rozmiarach, przystosowane do znacznych prędkości. To wynik zwiększenia mocy silników, która przekłada się na wzrost prędkości auta, a tym samym na konieczność instalowania w pojazdach bardziej wydajnych układów hamulcowych. Wymagają one większych tarcz hamulcowych, co z kolei wymusza na producentach samochodów stosowanie większego rozmiaru obręczy.

 

Od stycznia do czerwca ilość sprzedawanych opon w rozmiarze  205/55 R 16 (stosowanych m.in. w  Toyocie Avensis, Fordzie Mondeo czy Renault Laguna) zwiększyła się o ponad 4 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku i wyniosła 10,3 proc. Największy udział w rynku mają nadal opony małe, o rozmiarach 175/65 R 14 (Toyota Yaris, Peugeot 206, Renault Thalia) i 155/80 R 13 (Fiat Panda). Ich udział w rynku wyniósł odpowiednio 15,1 oraz 14 proc.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości