Wszystko
o samochodach

Porady / Bezpieczeństwo

Kolorowe bezpieczeństwo

Data publikacji: Autor: Grzegorz Wojtyrowski

Fot. Seat: Najbardziej widoczny po zapadnięciu zmroku jest kolor żółty. Widoczność pojazdu związana z jego kolorem nadwozia jest jednym z istotnych czynników wpływających na bezpieczeństwo jazdy.

Fot. Seat: Najbardziej widoczny po zapadniêciu zmroku jest kolor ¿ó³ty.

 

Już 30 lat temu towarzystwa ubezpieczeniowe stosowały obniżki stawek, jeśli samochód miał karoserię pomalowaną na odpowiedni kolor. Dziś już nie stosuje się tych zasad, jednak warto wiedzieć, które kolory karoserii są łatwiej rozpoznawalne. Najlepiej widoczne po zapadnięciu zmroku jest żółte nadwozie. Wykorzystując tą obserwację wykreowano modny niegdyś kolor „bahama yellow”. Podczas zalegania mgły najbardziej widoczny staje się pojazd koloru pomarańczowego. Należy pokreślić, że uniwersalny i występujący przez dziesięciolecia w palecie barw nadwozi kolor srebrny jest dobrze widoczny w różnych warunkach atmosferycznych.

 

Chociaż wybór koloru nadwozia samochodu jest podyktowany sezonową modą i gustami przyszłego właściciela, przy podejmowaniu decyzji o zakupie warto jest również uwzględnić zagadnienia bezpieczeństwa.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Komentarze

  • maciechan (gość)

    kto bedzie patrzył na to przy zakupie auta. Zdecydowanie ważniejsze jest to czy samochód nam się podoba kolorystycznie niz to czy jest troszke lepiej wiodczny w trudnych warunkach

  • burus (gość)

    No coz durniow jest pzreciez wsrod kierowcow- jak wy macie chlam! Oczywiscie,iz kolor bezpieczny czesto ratuje zdrowie i zycie jadacym w extremalnie zlych warunkach widocznosci,jak: ulewny deszcz,gesta mgla,sniezyca i inne .nawet w ostrym sloncu- takie koloty,jak srebrnymszary- stalowy jasnoniebieski czy czarny sa wogole niewidoczne! Nie duzo lepszy jest kolor bialy nie mowiac o kolorach pastelowych,zielonych,braz itp! najbardziej bezpieczny kolor jest :Wschodzacego slonca,oraz wszelkie odmiany ostrej zolci i czerwieni! nie bez kozery najszybsze sportowe samochody i motocykle wlasnie na takie kolory sa malowane! "podobnie"i "mody" stawiajac przed bezpieczenstwem..?? he!he! swiadczy to o waszym debilizmie!!

  • Adam

    Idąc pieszo po ulicy też najlepiej by było ubrać żólte spodnie i czerwoną koszulkę - będzie bezpieczniej ;-)

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości