Wszystko
o samochodach

Przepisy / Warto wiedzieć

Kombajn na drodze. Jak szybko dostać 500 zł mandatu?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Adam Wojnar Trwają żniwa, co oznacza, że na drogach można spotkać więcej maszyn rolniczych, szczególnie kombajnów. Nie wszyscy kombajniści wiedzą jednak jak poruszać się po drodze publicznej zgodnie z przepisami.

Osoba kierująca kombajnem ma obowiązek zdemontowania znajdującego się z przodu pojazdu zespołu żniwnego, który nazywany jest hederem. Sprzęt powinien być transportowany na osobnym wózku. W przeciwnym wypadku kombajnista popełnia wykroczenie, za które może zostać ukarany mandatem karnym w wysokości 500 złotych.

Zobacz także: Czy można nie płacić OC kiedy auto tylko stoi w garażu?

Poruszanie się z zamontowanym urządzeniem tnącym z przodu kombajnu powoduje, że kierujący łamie zasadę zajmowania tylko prawego pasa jezdni oraz dopuszczalnej normy szerokości pojazdu.

Kombajn jest wolnobieżny pojazd silnikowy, który został zdefiniowany w art. 2 pkt 34 ustawy. Pojazd wolnobieżny jest to „pojazd silnikowy, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h, z wyłączeniem ciągnika rolniczego”. Do kierowania pojazdem wolnobieżnym wymagane jest uprawnienie kat. T, B, C1, C, D1 lub D.

Zobacz także: Peugeot 308 w odmianie kombi

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości