Wszystko
o samochodach

Porady / Bezpieczeństwo

Komórki przyczyną wypadków

Data publikacji: Autor: (o)

Ustawodawcy mają rację, zabraniając rozmów przez telefony komórkowe podczas jazdy samochodem - wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Harvarda.

Ich zdaniem aż 6 proc. wypadków samochodowych w USA to efekt braku koncentracji kierowcy rozmawiającego przez telefon.

Z analizy wynika, że rocznie w wypadkach powodowanych przez korzystających z telefonu kierowców ginie w USA 2,6 tys. osób, a 330 tys. zostaje rannych. Dla pojedynczego użytkownika telefonu ryzyko jest niewielkie - statystycznie ginie 13 spośród miliona osób rozmawiających przez telefon "za kółkiem". Dla porównania - na milion osób niezapinających pasów ginie 49. Jednak w skali kraju obciążenia są ogromne. Twórcy raportu szacują, że koszty związane z tymi wypadkami - głównie wydatki na leczenie - to aż 43 mld USD rocznie. Jak dotąd uważano, że koszty te nie przekraczają 2 mld USD, co byłoby kwotą relatywnie małą, jeśli uwzględnić zyski generowane przez telefonię komórkową. Większość amerykańskich stanów pozwala na korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy.
Jednak przedstawiciele operatorów sieci komórkowych krytykują raport. "To rodzaj przypuszczeń opartych na przypuszczeniach" - mówi rzecznik prasowy jednej z sieci komórkowych, zrzeszenia Cellular Telecommunications and Internet Association.

Klienci PSA skarżą
Klienci, którzy kupili samochody wyprodukowane przez grupę PSA Peugeot-Citroen, wystąpili na drogę prawną przeciwko tej firmie w związku z wadami silników 1,9 turbo diesel, które przyczyniły się do wielu wypadków - poinformował rzecznik prasowy PSA. Stwierdzono 28 wypadków z tego powodu na 1,6 mln wyprodukowanych takich silników.
Rzecznik zaznaczył, że nie można nazwać tego błędem produkcyjnym.
Francuski "Le Monde" napisał, że w niektórych samochodach Peugeot 306 i 406, jak również w modelach Citroen Xsara i Xantia zakupionych w latach 1997-99 stwierdzono problemy, które powodowały wybuch silnika i wycieki oleju.

Do początku artykułu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości