Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Konfiskata pojazdu. Na jakich zasadach? Co jeśli kierujemy nie swoim autem? Będą wyjątki

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Lucyna Nenow Konfiskata samochodu ma być jedną ze zmian w prawie dla kierowców nad którymi pracuje rząd. Choć ostateczny kształt regulacji nie jest znany, wiemy jakie są główne założenia zaproponowanego rozwiązania.

Rada Ministrów przyjęła kierunki zmian w zakresie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra infrastruktury. Więcej o zmianach przeczytasz w materiale - Wyższe mandaty, rewolucja w punktach karnych i inne zmiany w prawie.

Kiedy konfiskata pojazdu?

Kiedy będzie możliwa konfiskata pojazdu? Przewidziana jest w przypadku popełnienia przestępstwa jazdy po pijanemu (powyżej 0,5 promila). Konfiskatą pojazdu zagrożona jest również ucieczka z miejsca wypadku, kierowanie wbrew sądowemu zakazowi, niezatrzymanie się do kontroli.

„W wypadkach wskazanych w ustawie sąd orzeka przepadek pojazdu mechanicznego prowadzonego przez sprawcę” - informuje Ministerstwo Sprawiedliwości. 

Konfiskata pojazdu. Co jeśli kierowaliśmy cudzym autem?

W teorii wszytko wydaje się proste. Przynajmniej do momentu kiedy kierujemy własnym autem, W przypadku kierowania autem cudzym pijany kierowca będzie musiał zapłacić jego równowartość, bez względu na cenę samochodu. Za równowartość pojazdu resort chce przyjąć „szacunkową, średnią wartość rynkową pojazdu odpowiadającego pojazdowi prowadzonemu przez sprawcę”.

Zobacz także: Jak oszczędzać paliwo?

Konfiskata pojazdu. Co z autami służbowymi?

Auta służbowe nie będą konfiskowane, ale sprawcy będzie musiał zapłacić „co najmniej 5000 złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej”.

Konfiskata pojazdu. Zmiany w kodeksie drogowym

Jakie dokładnie zapisy zaproponowano?

Art. 44b.

    § 1. W wypadkach wskazanych w ustawie sąd orzeka przepadek pojazdu mechanicznego prowadzonego przez sprawcę.
    § 2. Jeżeli pojazd w czasie popełnienia przestępstwa nie stanowił własności lub stanowił współwłasność sprawcy, orzeka się przepadek jego równowartości.
    § 3. Jeżeli orzeczenie przepadku pojazdu mechanicznego z uwagi na jego zbycie, utratę, zniszczenie lub znaczne uszkodzenie jest niemożliwe lub niecelowe, orzeka się przepadek równowartości pojazdu.
    § 4. Przepadku pojazdu mechanicznego oraz przepadku równowartości pojazdu mechanicznego nie orzeka się, jeżeli sprawca prowadził niestanowiący jego własności lub współwłasności pojazd mechaniczny wykonując czynności zawodowe lub służbowe polegające na prowadzeniu pojazdu na rzecz pracodawcy. W takim przypadku sąd orzeka nawiązkę w wysokości co najmniej 5000 złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Art. 44c.

    § 1. Za wartość pojazdu mechanicznego dla celu orzeczenia przepadku jego równowartości przyjmuje się szacunkową, średnią wartość rynkową pojazdu odpowiadającego pojazdowi prowadzonemu przez sprawcę, ustaloną w sposób określony w przepisach wydanych na podstawie § 2 na dzień popełnienia przestępstwa.
    § 2. Minister Sprawiedliwości w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw transportu określi, w drodze rozporządzenia, sposób ustalania szacunkowej, średniej wartości pojazdu mechanicznego, uwzględniając potrzebę wprowadzenia jednolitych i zestandaryzowanych kryteriów pozwalających na oszacowanie średniej wartości rynkowej pojazdu bez przeprowadzania indywidualnej oceny jego stanu.

Konfiskata pojazdu. Kiedy zmiany w prawie?

Nie jest pewne kiedy i w jakim kształcie będą obowiązywać przepisy. Z nieoficjalnych informacji wynika, że prawo może zacząć obowiązywać od 1 grudnia 2021 roku.

Zobacz także: Toyota Camry w nowej odsłonie

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Komentarz usunięty.
  • Juha (gość)

    Dzisiaj zabiorą samochód, jutro dom . Byle by na 500+ dla elektoratu było.

  • Michał (gość)

    Mamy 1 policjanta na prawie 400 ludzi. To dwa razy za mało! Zamiast to naprawić Hieny manipulują wysokością kar, bo politycy idą zawsze na łatwiznę. Podobnie z demografią, zamiast naprawić to po cichu ściągają imigrację. Demokracja to nieudany eksperyment. Do końca 21 wieku nie będzie demokracji, czy równości płci nigdzie. Złe idee umierają.

  • Jozef z Bazin (gość)

    Tepic, tepic, tepic pijanstwo za kierownica

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości