Konfiskata pojazdu. Na jakich zasadach? Co jeśli kierujemy nie swoim autem? Będą wyjątki

Mariusz Michalak
Fot. Lucyna Nenow
Fot. Lucyna Nenow
Konfiskata samochodu ma być jedną ze zmian w prawie dla kierowców nad którymi pracuje rząd. Choć ostateczny kształt regulacji nie jest znany, wiemy jakie są główne założenia zaproponowanego rozwiązania.

Rada Ministrów przyjęła kierunki zmian w zakresie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra infrastruktury. Więcej o zmianach przeczytasz w materiale -

Kiedy konfiskata pojazdu?

Kiedy będzie możliwa konfiskata pojazdu? Przewidziana jest w przypadku popełnienia przestępstwa jazdy po pijanemu (powyżej 0,5 promila). Konfiskatą pojazdu zagrożona jest również ucieczka z miejsca wypadku, kierowanie wbrew sądowemu zakazowi, niezatrzymanie się do kontroli.

„W wypadkach wskazanych w ustawie sąd orzeka przepadek pojazdu mechanicznego prowadzonego przez sprawcę” - informuje Ministerstwo Sprawiedliwości. 

Konfiskata pojazdu. Co jeśli kierowaliśmy cudzym autem?

W teorii wszytko wydaje się proste. Przynajmniej do momentu kiedy kierujemy własnym autem, W przypadku kierowania autem cudzym pijany kierowca będzie musiał zapłacić jego równowartość, bez względu na cenę samochodu. Za równowartość pojazdu resort chce przyjąć „szacunkową, średnią wartość rynkową pojazdu odpowiadającego pojazdowi prowadzonemu przez sprawcę”.

Konfiskata pojazdu. Co z autami służbowymi?

Auta służbowe nie będą konfiskowane, ale sprawcy będzie musiał zapłacić „co najmniej 5000 złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej”.

Konfiskata pojazdu. Zmiany w kodeksie drogowym

Jakie dokładnie zapisy zaproponowano?

Art. 44b.

    § 1. W wypadkach wskazanych w ustawie sąd orzeka przepadek pojazdu mechanicznego prowadzonego przez sprawcę.
    § 2. Jeżeli pojazd w czasie popełnienia przestępstwa nie stanowił własności lub stanowił współwłasność sprawcy, orzeka się przepadek jego równowartości.
    § 3. Jeżeli orzeczenie przepadku pojazdu mechanicznego z uwagi na jego zbycie, utratę, zniszczenie lub znaczne uszkodzenie jest niemożliwe lub niecelowe, orzeka się przepadek równowartości pojazdu.
    § 4. Przepadku pojazdu mechanicznego oraz przepadku równowartości pojazdu mechanicznego nie orzeka się, jeżeli sprawca prowadził niestanowiący jego własności lub współwłasności pojazd mechaniczny wykonując czynności zawodowe lub służbowe polegające na prowadzeniu pojazdu na rzecz pracodawcy. W takim przypadku sąd orzeka nawiązkę w wysokości co najmniej 5000 złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Art. 44c.

    § 1. Za wartość pojazdu mechanicznego dla celu orzeczenia przepadku jego równowartości przyjmuje się szacunkową, średnią wartość rynkową pojazdu odpowiadającego pojazdowi prowadzonemu przez sprawcę, ustaloną w sposób określony w przepisach wydanych na podstawie § 2 na dzień popełnienia przestępstwa.
    § 2. Minister Sprawiedliwości w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw transportu określi, w drodze rozporządzenia, sposób ustalania szacunkowej, średniej wartości pojazdu mechanicznego, uwzględniając potrzebę wprowadzenia jednolitych i zestandaryzowanych kryteriów pozwalających na oszacowanie średniej wartości rynkowej pojazdu bez przeprowadzania indywidualnej oceny jego stanu.

Konfiskata pojazdu. Kiedy zmiany w prawie?

Nie jest pewne kiedy i w jakim kształcie będą obowiązywać przepisy. Z nieoficjalnych informacji wynika, że prawo może zacząć obowiązywać od 1 grudnia 2021 roku.

Zobacz także: Toyota Camry w nowej odsłonie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty