Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Felietony

Konfiskaty jak marynaty

Data publikacji: Autor: Jerzy Iwaszkiewicz

fot. archiwum Urzędy w Polsce kombinują bez przerwy, jakby tu komuś coś zabrać. Rządzenie poprzez konfiskaty staje się coraz bardziej powszechne. Konfiskaty jak marynaty!

Zaczęło się od konfiskat samochodów w Szczecinie za niezapłacone mandaty. Policja uznała, że im wolno.

 

fot. archiwum Potem poseł Zygmunt Wassermann wystąpił z wnioskiem w Sejmie, aby zabierać samochody wszystkim pijanym. Przepis na razie nie przeszedł, posłowie słusznie uznali, że taki przepis nie będzie dla nich korzystny, bo też musieliby oddać.

 

Idea posła Wassermana kursuje wszakże po Polsce i właśnie w Toruniu też postanowiono zabierać samochody kierowcom, którzy jadą po pijaku. Pomysł podsunęły nam przepisy o przepadku przedmiotów użytych do przestępstwa - oświadczył Gazecie Wyborczej Andrzej Dyjasek z toruńskiej drogówki. Ustaliliśmy, że możemy wprowadzić coś podobnego.

Ustalili sobie. Usiadło dwóch sierżantów, pogadali i mówią, że będą zabierać. Wykładnia tego przepisu jest dość niebezpieczna. W takiej sytuacji gwałcicielom też trzeba by zabierać. Pisałem już o tym, ale mi się podoba, więc powtarzam. Od dawna się zresztą zastanawiam, czy gwałcicielom zabierano by narzędzie na zawsze, czy tylko na trochę.

 

Konfiskata samochodów, wszystko jedno czy za mandaty czy za wódkę, jest bezprawiem. Samochód bardzo często należy do rodziny, a dzieci nie mogą odpowiadać za to, że tatuś się napił. Powtórzę, co wielokrotnie pisałem. Prawa własności chroni konstytucja. Od ściągania mandatów jest cały system finansowy państwa, a nie policja na drodze.

 

Jazda po pijanemu jest obecnie przestępstwem zagrożonym dwoma latami więzienia i grzywną do 3 tys. zł. Wyroki na ogół orzekane są bardzo rzadko, albo wcale. To jest problem. Kierowcy powinni mieć świadomość, że mogą stracić wolność, a nie samochód.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości