Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Koniec absurdu - osobówki z przyczepą nie potraktują jak tira

Data publikacji: Autor: redakcja.regiomoto

Koniec absurdu - osobówki z przyczepą nie potraktują jak tira Kierowcy aut, które razem z przyczepą ważą więcej niż 3,5 tony ale nie są ciężarówkami, nie będą karani za to, że nie płacą za drogi. Zapowiedział to minister transportu.

Od lipca ubiegłego roku w Polsce działa elektroniczny system poboru opłat drogowych viaTOLL. Obejmuje on autostrady, którymi zarządza państwo, drogi ekspresowe i drogi krajowe o najlepszych parametrach.

Zobacz też: Nowe opłaty drogowe - skasują nawet za przyczepę kempingową

System wprowadzono, by ściągać opłaty od właścicieli ciężarówek i autobusów. Objęły one jednak także kierowców samochodów osobowych. I to takich, którzy posiadają prawo jazdy kategorii B. Zgodnie z kodeksem drogowym mogą oni samochodem o dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) 3,5 tony holować przyczepę lekką o DMC 750 kg. Taki zestaw waży 4250 kg, a jego właściciel musi płacić za drogi w ramach systemu viaTOLL. Z tego zdaje sobie sprawę niewielu zmotoryzowanych, dlatego tysiące z nich została ukaranych mandatami przez inspektorów transportu drogowego. I to niemałymi, bo wynoszącymi 3 tys. zł.

Zobacz też: Opłaty drogowego po nowemu - rusza system viaTOLL. Droższe autostrady

Szef resortu transportu Sławomir Nowak zapowiedział, że wkrótce się to zmieni. W oryginalny sposób – bo w serwisie internetowym Twitter – ogłosił, że kierowcy samochodów o DMC do 3,5 tony nie będą karani (to zmiana, jak to określił minister, „na już”). Obiecał też, że nastąpi szybka nowelizacja odpowiednich ustaw, na mocy której opłaty nie będą pobierane od samochodów o DMC do 3,5 tony, nawet jeśli holują one przyczepy i cały zestaw waży więcej.

Zobacz też: Zmiany w kodeksie drogowych i innych przepisach w 2012 r. Poradnik

Jeśli tak się stanie, polskie regulacje będą podobne do tych z innych krajów Europy. Na razie są wyjątkowo restrykcyjne.

Z samym systemem viaTOLL były problemy. Firma Kapsch uruchomiła go z dwudniowym opóźnieniem, za co dostała 7,5 mln zł kary od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Kierowcy skarżyli się też na wadliwie działanie systemu i podwójne naliczanie opłat.

Opłaty drogowe viaTOLL – stawki dla samochodów i zestawów o DMC między 3,5 a 12 ton, zależne od norm emisji spalin, spełnianych przez pojazd:

Euro 5 - 20 gr / km
Euro 4 – 28 gr / km
Euro 3 – 35 gr / km
Euro 2 – 40 gr / km

(DKO)

Koniec absurdu - osobówki z przyczepą nie potraktują jak tira
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Koniec absurdu - osobówki z przyczepą nie potraktują jak tira

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • xaliemorph (gość)

    Obiecanki cacanki czyl g... prawda. Mamy stan na 09.2020 czyli ponad 8 lat od zapowiedzi i NIC nie zmieniono bo jak byk ciągłe trzeba opłacać za przejazd z przyczepą kempingową gdy łączna masa zestawu wynosi >3,5t

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości