Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Koniec bramek na A2 i A4. W tych miejscach kupisz bilet

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Lucyna Nenow Od 1 grudnia na płatnych odcinkach autostrad A2 (Konin-Stryków) oraz A4 (Wrocław-Sośnica) zmieniają się zasady płatności za przejazd. Znikają bramki. Jeśli ktoś nie chce korzystać z aplikacji, lista punktów stacjonarnych w których można kupić bilet, może być dla kierowców zaskoczeniem.

Przed nami kolejna wielka zmiana, którą zapowiadaliśmy wdrażając nowy system poboru opłat drogowych. Wykorzystując możliwości systemu e-TOLL już 1 grudnia zlikwidujemy szlabany na państwowych autostradach. Przejazd aut osobowych i motocykli odcinkami A2 Konin-Stryków i A4 Wrocław-Sośnica nie będzie wymagał zatrzymywania się. Dzięki temu zwiększy się komfort jazdy, bo ruch będzie się odbywał płynnie – informuje szef Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska.

Na państwowych autostradach tylko e-TOLL

Od 1 grudnia br. użytkownicy samochodów osobowych i motocykli opłacą przejazdy płatnymi odcinakami autostrad A2 Konin-Stryków i A4 Wrocław-Sośnica jedynie w sposób elektroniczny, a system manualny nie będzie już dostępny. Kierowcy wjeżdżając na płatny odcinek autostrady nie będą zatrzymywać się, żeby pobrać bilet, a zjeżdżając – aby bilet opłacić u inkasenta. Ruch będzie odbywał się płynnie, w trybie tzw. free flow.

Oznacza to, że od 1 grudnia Manualny System Poboru Opłat zostanie wygaszony, a państwowe  odcinki autostrad A2 i A4 zostaną objęte wyłącznie systemem e-TOLL.

Kierowcy za przejazd autostradą  zapłacą:

 • e-biletem autostradowym, który będą mogli zakupić w nowej aplikacji e-TOLL PL BILET, w aplikacjach partnerów systemu e-TOLL oraz w sieci dystrybucji stacjonarnej partnerów;
 • za pomocą aplikacji e-TOLL PL lub urządzeń pokładowych OBU/ZSL przekazujących dane geolokalizacyjne do systemu e-TOLL.

Zmiany w organizacji ruchu na A2 i A4

W związku ze zmianą systemu poboru opłat, od 1 grudnia br. na Placach Poboru Opłat (PPO) na autostradach A2 Konin-Stryków oraz A4 Wrocław-Sośnica będzie obowiązywała nowa organizacja ruchu:

 • Na PPO Styków i PPO Żdżary kierowcy będą korzystać z trzech skrajnych, prawych pasów wjazdowych i wyjazdowych. Z ruchu wyłączone zostaną środkowe pasy ruchu na tych PPO.
 • Na PPO Żernica i PPO Karwiany kierowcy będą korzystać z czterech skrajnych, prawych pasów wjazdowych i wyjazdowych. Z ruchu wyłączone zostaną środkowe pasy ruchu na tych PPO.

Na wszystkich tych odcinkach autostrad nie będzie już możliwości pobrania biletu kartonikowego w bileterkach ani opłacenia przejazdu w kiosku u inkasenta.

Place Poboru Opłat zostaną właściwie oznakowane i będzie na nich obowiązywało ograniczenie prędkości do 50 km/h.

W tych miejscach kupisz bilet

Rząd przedstawił istę partnerów, u których od 1 grudnia można kupić jednorazowy bilet. To 234 punkty - stacje paliw Orlen. Pełna lista dostępna tutaj.

Lista może być zaskoczeniem, gdyż np. biletu nie kupimy w punkcie stacjonarnym w Tarnowie, Rzeszowie czy w Skierniewicach. Lokalizacja innych punktów też może wywołać wiele kontrowersji wśród kierowców.

Nowe metody opłacania przejazdu

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa przygotowały dla użytkowników samochodów osobowych i motocykli nową metodę płacenia za przejazdy państwowymi odcinkami autostrad A2 i A4 – e-bilet autostradowy. Będzie można go nabyć z 60-dniowym wyprzedzeniem. Okres jego ważności to 48h od zadeklarowanej daty i godziny rozpoczęcia podróży, a zwrot niewykorzystanego biletu będzie możliwy w taki sam sposób, w jaki bilet zakupiono. Dostępne będą dwie formy e-biletu autostradowego: elektroniczna oraz papierowa. W przypadku obu form wymagane będzie podanie minimalnego zakresu danych do naliczenia opłaty za przejazd autostradą (nr rejestracyjny pojazdu, data i godzina rozpoczęcia przejazdu autostradą oraz szczegóły planowanej do pokonania trasy).

Zobacz także: Opony całoroczne. Czy warto inwestować?

Nowa rządowa aplikacja e-TOLL PL BILET umożliwi w kilku prostych krokach zakup e-biletu autostradowego oraz – w razie potrzeby – również jego zwrot. Aplikację e-TOLL PL BILET będzie można pobrać bezpłatnie w sklepach Google Play oraz w AppStore.

Ponadto, aby opłacić przejazd kierowcy będą mogli skorzystać z aplikacji udostępnionych przez przedsiębiorców, z którymi Szef Krajowej Administracji Skarbowa zawiera umowy partnerskie. Kierowcy poruszający się autostradami okazjonalnie lub niekorzystający z rozwiązań cyfrowych kupią papierowy bilet w stacjonarnych sieciach obsługi naszych partnerów, m.in. PKN Orlen, Lotos.

Kara za brak opłaty

Do sprawdzania prawidłowości wnoszenia opłat służą urządzenia kontrolne zainstalowane w miejscach wjazdu i wyjazdu z autostrad oraz w pojazdach wykorzystywanych do kontroli poboru opłat drogowych. Za jazdę po państwowych odcinkach A2 i A4 bez wniesienia opłaty za przejazd, na właściciela lub posiadacza bądź użytkownika pojazdu nakładana jest opłata dodatkowa w wysokości 500 zł z terminem płatności 14 dni. Jeżeli opłata dodatkowa zostanie wniesiona w ciągu 7 dni od daty doręczenia wezwania, jej wysokość jest obniżona do 400 zł. Opłata dodatkowa nie będzie pobierana, jeśli w ciągu 3 dni od zakończenia przejazdu opłata za ten przejazd zostanie wniesiona poprzez zakup e-biletu autostradowego.

W przypadku kontroli realizowanej na drodze, na poczet opłaty dodatkowej może zostać pobrana kaucja, jeśli kierowca mieszka na terenie kraju, który nie jest związany z Polską umową lub porozumieniem o współpracy we wzajemnym dochodzeniu tej opłaty.

Kontrola wnoszenia opłat na autostradach może być realizowana przez funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej, Policji oraz inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego. W przypadku stwierdzenia w trakcie kontroli braku ważnego e-biletu autostradowego lub urządzenia GPS przekazującego dane geolokalizacyjne do systemu e-TOLL (aplikacji e-TOLL PL, OBU/ZSL) na kierującego pojazdem zostanie nałożona kara grzywny w drodze mandatu karnego wysokości 500 zł. Mandatem karnym zagrożone jest również działanie kierowcy mające na celu uniemożliwienie właściwego odczytu tablic rejestracyjnych pojazdu (zakrywanie, ozdabianie, dodawanie dodatkowych znaków itp.).

Zobacz także: Jeep Wrangler w wersji hybrydowej

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • KOT (gość)

  A Nysa to co . Jak w Niemodlinie będzie zamknięte , albo będę chciał wjechać przez Grodków.

 • adrenalina+ (gość)

  Data czy plan przejazdu z miesięcznym wyprzedzeniem to KPINA z klienta ! Bardziej debilno-restrykcyjnych ustaleń nie spotkałem NIGDZIE w cywilizowanym świecie ! Jeszcze nie wiem z którego wjazdu czy zjazdu będę korzystał i czy przed podróżą nie dopadnie mnie sraczka ( konieczność podania godziny rozpoczęcia i zakończenia przejazdu i to miesiąc wcześniej - czy ja wróżka ?!) a to możliwe z powodu stresu, wobec czego, aby nie narażać się na powiększanie kosztów przejazdu , puki co zdecydowałem się korzystać z bezpłatnych dróg które pozwalają kierowcy skupić się na bezpiecznej jezdzie a nie na główkowaniu by nie stracić kasy !!! Dziwię się, że są jelenie płacące słono za jazdę po czymś co jest dalekie od autostrady ...

 • robert (gość)

  jeszcze nr bielizny zony , pin do konta bankowego i kserokopia dowodu osobistego i prawa jazdy .... wystarczy?

 • robert (gość)

  czyli jak sie spoznie pol godziny z przejazdem to co ? kara "administracyjna" ... kogos tam u góry chyba zdrowo po kowidzie pierdoln*******

 • Komentarz usunięty.
 • Kasjer (gość)

  Tego co to wymyślił powiesić na pierwszej lampie! W żadnym kraju nie ma takiego debilizmu.... apka e Toll PL Bilet oczekuje że za przejazd Stryków Konin za cenę 9,9zl mam podać nr karty kredytowej i uzyskać autoryzację banku Pekao SA na tą śmieszna kwotę...., po czym dostaję komunikat że nie mam umowy z bankiem i mam dzwonić na infolinię, zajebac to mało...., Autopay niby prostszy ale operator w apce przeprasza że jeszcze nie dogadał się z A2 i nie można płacić elektronicznie..., gorzej niż w mandzurii...

 • Klient (gość)

  Super ale teraz jak ma sobie poradzić starsza osoba nie korzystajaca z aplikacji ??

 • Mateusz (gość)

  Kpina z tych bramek na autostradzie A2 zaczyna się w Konin płatność a gdzie reszta autostrady do świecka . Na autostradzie A4 też nie ma 2 brakujących bramek za które się płaci po 12.5 zł

 • Dorota (gość)

  Próbowałam dziś kupić. 13,20 zł z konta zeszło a biletu nie ma.

 • Andrzej(gość) (gość)

  W Strykowie wjechałem,bo już nie było odwrotu,a i biletu na przejazd do Konina nie mogłem kupić.Po przejechaniu bramek w Koninie zatrzymał mnie Urząd Skarbowy i oświadczyli że kosztuje mnie ten przejazd 500 zł.

 • KNP (gość)

  Jak dla mnie to koniec jazdy A2 i A4. Mniej stresu będzie kosztować jechać objazdem.

 • smutny Polak (gość)

  Czy ten Pis musi spieprzyć absolutnie wszystko, czego się tknie?

 • Martin21 (gość)

  Gdzie kur.a mać jest konkretna lista stacji na których można wnieść opłatę za przejazd??? Zaznaczyłem e- bilet w opcjach wyszukiwarki ze strony orlena i co? Wszystkie stacje się pokazują tak czy siak filtr nie działa!!!!

 • Komentarz usunięty.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości