Wszystko
o samochodach

Przepisy / Mandaty

Koniec gminnych fotoradarów. Drogie urządzenia wylądowały w piwnicach

Data publikacji: Autor: TVN24/x-news

Fot. TVN24/x-news Od 1 stycznia straże miejskie i gminne nie mogą przeprowadzać kontroli prędkości za pośrednictwem fotoradarów. Samorządowcy mają spory problem, ponieważ mandaty, wystawiane dzięki tym urządzeniom, zapewniały spory zastrzyk gotówki dla gminnych budżetów.

Fot. TVN24/x-newsPolicja przypomina kierowcom, że nie wszystkie fotoradary znikną z ulic. W skali kraju przestanie pracować ponad 200 urządzeń. W myśl nowych przepisów tylko Inspekcja Transportu Drogowego może robić zdjęcia kierowcom, którzy łamią przepisy. Nie ma regulacji, które przewidują co ma się stać z wyłączonymi fotoradarami, a ITD nie jest nimi zainteresowana.

ITD nie ma pieniędzy, aby je odkupić, a brakuje równiez osób do ich obsługi. Dodatkowo fotoradary mobilne używane przez strażników nie są zgodne z rozwijanym przez ITD systemem Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowm.Jeśli w ogóle dojdzie do przekazania urządzeń, niewykluczone, że do ITD trafią fotoradary, które zamontowane są na stałe przy drogach. Wcześniej musiałyby jednak zostać włączone w skład systemu CANARD. Niewykluczone zatem, że sprzęt trafi do magazynów.

Przypomnijmy, że raport Najwyższej Izby Kontroli ujawnił liczne przypadki samowolnego przestawiania przez strażników fotoradarów w takie miejsca, gdzie łatwo zaskoczyć kierowców. Stwierdzono, że spośród wystawionych przez wszystkie sprawdzone straże mandatów średnio 85% kwotowo dotyczyło wykroczeń ujawnionych fotoradarem.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości