Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Koniec korków latem? Razem po pieniądze na drogi nad morze

Data publikacji: Autor: redakcja.gdp

Koniec korków latem? Razem po pieniądze na drogi nad morze Samorządowcy z zachodniopomorskich powiatów mają ciekawy pomysł na zmiany na drogowej mapie województwa. Spróbują odciążyć zatłoczone drogi krajowe w regionie. Warunek: zdobycie unijnych pieniędzy.

W związku zachodniopomorskich powiatów zrodziła się koncepcja wspólnej budowy i rozbudowy już istniejących dróg powiatowych, prowadzących z północy na południe i ze wchodu na zachód województwa. W tym roku ma nabrać realnych kształtów.

– Rokrocznie widzimy, szczególnie latem, co dzieje się na drogach krajowych w naszym regionie. Takie drogi powiatowe: po dwie nitki biegnące południkowo i równoleżnikowo byłyby ogromnym wzmocnieniem systemu komunikacyjnego na Pomorzu Zachodnim. Ponadto zwiększyłaby się turystyczna atrakcyjność regionu – tłumaczy starosta szczecinecki Krzysztof Lis, pomysłodawca drogowego przedsięwzięcia. – Na pojedyncze działania powiatów, że tu się naprawi kilometr szosy, a tam zbuduje pół kilometra trudno, coraz trudniej byłoby zdobyć z zewnątrz finansowe wsparcie.

W ubiegłym roku szczecinecki drogowy pomysł kilkakrotnie był analizowany na spotkaniach Związku Celowego Powiatów Województwa Zachodniopomorskiego.

– Do tej pory związek zajmował się sprawami geodezyjnymi i kartograficznymi – mówi jego przewodniczący Roman Kozubek, wicestarosta powiatu świdwińskiego. – Podczas grudniowego zgromadzenia związku podjęliśmy uchwałę o poszerzeniu jego działalność o drogi publiczne. To krok w kierunku realizacji wspólnej drogowej koncepcji.

Powiaty wykorzystałyby część istniejących dróg powiatowych.
Oczywiście, należałoby je zmodernizować.

– Część tych szos ma tylko po trzy i pół metra szerokości – szczegóły przybliża Krzysztof Lis. – Trzeba byłoby je poszerzyć do pięciu metrów.

Realizacja drogowego pomysłu rozpocznie się w tym roku. Przede wszystkim związek wytyczy przebieg tras oraz oceni, które istniejące szosy powiatowe można byłoby w nie wkomponować.
– Jeszcze w tym roku koncepcję przedstawimy zachodniopomorskiemu marszałkowi i ministrom: rozwoju regionalnego oraz administracji i cyfryzacji – dodaje Roman Kozubek. – Ich mocne wsparcie będzie niezbędne przy ubieganiu się o dofinansowanie z Unii Europejskiej. Musi istnieć wysokie prawdopodobieństwo, że otrzymamy finansowe wsparcie, żeby przystąpić do opracowania technicznej dokumentacji.

Całkowite koszty takiej ogromnej drogowej inwestycji, jak wstępnie szacuje Krzysztof Lis, to może być rząd kilkuset milionów złotych.

– Nie zgodzę się z opiniami, że to pomysł z gatunku science fiction. Przypomnę, że w porozumieniu z powiatami i gminami realizowaliśmy ogromne inwestycje termomodernizacyjne w regionie. Także z pomocą ogromnych unijnych pieniędzy były budowane w gminach kanalizacje i wodociągi. Teraz czas na wspólną realizację drogowej koncepcji. W jedności siła – Krzysztof Lis przypomina starą prawdę. – Z przygotowaniami, w tym dokumentacyjnymi, musimy zdążyć do 2014 roku, żeby móc wystąpić o finansowe wsparcie z unijnego budżetu na lata 2014-2020 – dodaje.
Związek Celowy Powiatów Województwa Zachodniopomorskiego tworzy 18 powiatów ziemskich. W rękach powiatów jest około siedem tysięcy kilometrów dróg.

Marian Dziadul
marian.dziadul@mediaregionalne.pl

Koniec korków latem? Razem po pieniądze na drogi nad morze
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Koniec korków latem? Razem po pieniądze na drogi nad morze

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w poniedziałek.

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości