Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Koniec prac na Południowej Obwodnicy Warszawy. Czy można już grzać silniki?

Data publikacji: Autor: Kamil Jabłczyński / Naszemiasto.pl

fot. GDDKiA / Krzysztof Nalewajko Jak poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wszystkie roboty budowlane w tunelu pod Ursynowem oraz na całym ursynowskim odcinku drogi ekspresowej S2 (węzeł Puławska - węzeł Warszawa Wilanów) zostały już zakończone. Kiedy w końcu pojadą nią kierowcy?

W ramach 4,6-kilometrowego odcinka powstał ponad 2,3-kilometrowy tunel wraz z wyposażeniem. To pierwszy tak długi tunel drogowy w Polsce i pierwsze tego rodzaju wyzwanie zarówno dla GDDKiA, jak i dla podmiotów, które brały i biorą udział w procesie odbioru robót budowlanych i dopuszczeniu do użytkowania. Aktualnie trwa etap testowania, kalibracji i odbioru systemów bezpieczeństwa i zarządzania ruchem w tunelu i obszarze komunikacyjnym. To Konieczność przetestowania 13 systemów i 11 podsystemów sterowania i zarządzania tunelem.

Wariant optymistyczny zakładał nawet wrzesień, jednak coraz mniej na to wskazuje. Do końca września planujemy zakończyć odbiory i testy, później już tylko oczekiwanie na wydanie decyzji o pozwolenie na użytkowanie - mówił Szymon Piechowiak, rzecznik GDDKiA w rozmowie z TVN24. To by oznaczało, że pozwolenie na użytkowanie pojawi się jesienią, o takim terminie mówią też drogowcy. Nie precyzują jednak miesiąca. Mówią, że udostępnienie go kierowcom, to kwestia kilku tygodni.

Zobacz także: Jak oszczędzać paliwo?

Przypomnijmy, że cała inwestycja dokończona została z około rocznym opóźnieniem. 5 sierpnia, wiceszef resortu infrastruktury Rafał Weber tłumaczył ten fakt w radiu RMF FM mówiąc: są pewne czynniki, które nie zależą w procesie inwestycyjnym od Ministerstwa Infrastruktury, czy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Prosił wówczas również o kilka tygodni cierpliwości.

Na początek fotoradary, a potem odcinkowy pomiar prędkości?

Decyzją Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego przed wjazdami do tunelu Południowej Obwodnicy Warszawy pod Ursynowem staną dwa fotoradary. Urządzenia mają zostać zamontowane ''jak najszybciej'', nie wiadomo jednak czy nastąpi to przed udostępnieniem tunelu kierowcom. Docelowo jednak zostanie zainstalowany odcinkowy pomiar prędkości, któremu długo się przeciwstawiano. Bardzo możliwe, że chodziło o koszt instalacji tego rozwiązania.

Fotoradary staną zatem wkrótce, prawdopodobnie do końca roku, a odcinkowy pomiar prędkości zostanie zainstalowany, jak się wydaje, nie wcześniej niż w drugiej połowie 2022 roku. Przypomnijmy, że w tunelu będzie obowiązywać ograniczenie prędkości do 80 km/h.

Źródło: warszawa.naszemiasto.pl

Zobacz także: Nissan Qashqai trzeciej generacji

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • kierowca (gość)

    Tyle tego badziewia elektronicznego pakują w tunel , aż w końcu to pierdyknie i będzie wielki pożar . Remont i modernizacja zajmie ze dwa lata i taki pożytek będzie z tej obwodnicy . W samochodach również im więcej elektroniki tym częściej auto się psuje i droższe w eksploatacji .

  • xDxDxD (gość)

    Ok boomer, "kiedyś to byli czasy. Tera to nic ni ma". #pdk

  • specjalisci (gość)

    Jednej rzeczy nie rozumiem, ktoś wygrywa przetarg jest w nim podane ile czasu jest na wykonanie konkretnej inwestycji a nie potrafi dotrzymać terminu rozumiem przedłużyć o miesiąc ale już minął rok w sierpniu. Powinny być nałożone porządne kary jak za granicą za nie dotrzymanie terminu za każdy tydzień opóźnienia wtedy by się zbierali do kupy i byli bardziej zorganizowali. Co ma do rzeczy to, że są u nich problemy w firmie to nie grupa wsparcia, podjąłeś się wykonania, wykonaj na czas. Inaczej sankcje. Jeszcze podobno w środku nie będzie dostępny zasięg telefoniczny.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości