Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Koniec rekordów w imporcie!

Data publikacji: Autor: (mp)

 W lipcu sprowadzono do Polski ok. 60 tys. samochodów „z drugiej ręki”. To o połowę mniej niż w rekordowym, pod względem importu używanych aut, czerwcu.

Wstępne dane z urzędów celnych mówią o 60 tys. używanych pojazdów, które trafiły do naszego kraju w mijającym miesiącu. Oznacza to spadek o 50 proc. w porównaniu z czerwcem tego roku.

 

Już na początku lipca urzędy celne donosiły o zmniejszającym się imporcie aut „z drugiej ręki”. Liczba ponad 127 tys. pojazdów, które wjechały na teren Polski w ostatnim miesiącu pierwszego półrocza, najwyraźniej nasyciła rynek. Tendencja spadkowa może jednak zostać zatrzymana w sierpniu i wrześniu. Przyczyną są plany wprowadzenia przez rząd przepisów mających ograniczyć napływ starych, używanych samochodów.

 

Dotychczas ogromną większość sprowadzanych do kraju aut stanowiły pojazdy ponad 8-letnie. Ministerstwo Infrastruktury chcąc ograniczyć import pojazdów nie spełniających wymagań technicznych stanowiących zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego, przygotowało przepis określający warunki (uszkodzenia i zużycia), który powoduje, że pojazd zostanie zaliczony do odpadów. Co za tym idzie taki samochód nie będzie mógł być dopuszczony do ruchu. Wyeliminuje to sprowadzanie pojazdów zużytych na skutek długoletniej eksploatacji, uszkodzonych w wyniku zdarzeń losowych (np. powódź, pożar) czy też na skutek poważnych wypadków. Projekt jest po uzgodnieniach międzyresortowych i w toku konsultacji z reprezentantami firm ubezpieczeniowych. 

Przygotowana jest także nowelizacja rozporządzenia, które wprowadzi dodatkowe badanie techniczne dla pojazdu sprowadzonego z zagranicy i noszącego ślady uszkodzeń, lub którego stan techniczny wskazuje na naruszenie elementów nośnych konstrukcji pojazdu, mogących stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Projekt jest w trakcie uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych. 

 

Przepisy te mają wejść w życie pod koniec września. Obawiając się wynikających z nich konsekwencji, importerzy mogą „rzutem na taśmę” sprowadzić w nadchodzących dwóch miesiącach więcej aut, niż w lipcu.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości