Wszystko
o samochodach

Przepisy / Ubezpieczenia

Koniec z jazdą bez OC

Data publikacji: Autor: Dariusz Dulaba

Fot. Robert Kwiatek Wprowadzenie programu komputerowego do wyłapywania pojazdów bez ważnego OC zapowiedział Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Poprawę ściągalności składek i wprowadzenie specjalnego programu komputerowego do wyłapywania pojazdów bez ważnego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej (OC) zapowiedział Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Testy rozpoczną się już 15 lutego.

 

– Jesteśmy w Unii i musimy spełniać normy, także dotyczące ubezpieczeń i sytemu rejestracji pojazdów – mówi Marek Binięda, wiceprezes UFG. – Najpierw skoncentrujemy się na wymianie informacji z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji. Będziemy przekazywać sobie dane na temat faktu dopełnienia formalności zarejestrowania i ubezpieczenia OC pojazdów. Chcemy podjąć stałą współpracę i skoncentrować się na śledzeniu terminów ważności dokumentów. W przypadku zbliżania się terminu wygaśnięcia ubezpieczenia będziemy mogli podjąć określone kroki np. wysyłać zawiadomienia do właścicieli aut.

 

To nie jedyne zmiany. Zaczną obowiązywać wyższe kary. I tak za jazdę bez ważnego OC Fot. Robert Kwiatek kierujący samochodem osobowym otrzymają karę o równowartości 500 euro (ok. dwóch tysięcy zł), za jazdę autobusem i samochodem ciężarowym bez tego dokumentu grozi grzywna 800 euro.

 

– To dobry pomysł, bo pozwoli lepiej egzekwować przepisy i być może ukróci proceder podrabiania tych dokumentów – mówi Janusz Staniszewski nadkomisarz z Biura Prasowego Komendy Wojewódzkiej w Gdańsku. – Dotąd było to utrudnione, bo nie mogliśmy od razu uzyskać potwierdzenia o rejestracji OC. Teraz to się zmieni i będzie można wychwycić lewe dokumenty, porównując bazę zarejestrowanych pojazdów z centralnej ewidencji pojazdów z ewidencją obowiązkowych polis OC przez radio.

 

To pierwsza akcja na tak dużą skalę. Do tej pory ujawnianiem braku obowiązkowego ubezpieczenia OC zajmowała się policja – ale tylko podczas kontroli drogowej. Na 150 tys. przeprowadzonych kontroli na Pomorzu w ub. r. stwierdzono 736 takich przypadków. To niewielka ilość. Tymczasem według szacunkowych danych UFG w Polsce bez ważnego OC jeździ blisko 1,5 miliona samochodów. Teraz procederem tym zajmą się też pracownicy funduszu.

 

Urzędnicy wydziałów komunikacji zwracają uwagę, że kary posypią się nie tylko na osoby, które świadomie nie opłacają OC, ale dotknie ona także tych, którzy zaniedbali swój obowiązek, pozbywali się starego samochodu, oddając go na złom, ale nie pofatygowali się do urzędu i nie wyrejestrowali pojazdu.

 

Pomysł dobry. Oby jednak system komputerowy nie nawalił.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Komentarze

  • Radzoo (gość)

    Nadal jednak nie ma pomysłu co zrobić ze starym samochodem który np. odnawiam przez 4 już lata. Cały czas domagają się ode mnie OC i to 1200 zł rocznie za moja piekną acz nie jeżdżącą Granadę która stoi na kołkach i wyjedzie dopiero za rok.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości