Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Koniec z przekręcaniem liczników? Przebieg spiszą podczas przeglądu

Data publikacji: Autor: redakcja.regiomoto

Koniec z przekręcaniem liczników? Przebieg spiszą podczas przeglądu Szykuje się bat na sprzedawców samochodów używanych oszukujących na przebiegu. Od przyszłego roku dane o stanie licznika samochodu oraz liczbie zmian właścicieli mają być trafiać do Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Zmiany w prawie zapowiada Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jeśli wejdą w życie, to od połowy przyszłego roku stacjom kontroli pojazdów przybędzie nowych obowiązków. Zadaniem diagnostów podczas obowiązkowych przeglądów będzie spisanie stanu drogomierza samochodu i uzyskanie informacji o liczbie zmian właścicieli pojazdu.

Oszukiwanie na przebiegu - jak rozpoznać samochód z cofniętym licznikiem? PORADNIK

Informacje te będą umieszczane w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Dostęp do bazy informacji o przebiegu będą mogli przez Internet uzyskać wszyscy kierowcy. Dzięki temu łatwiej będzie im uniknąć zakupu samochodu używanego z cofniętym licznikiem kilometrów.

Obowiązkowe zapisywanie danych o przebiegu to część ułatwień, jakie niesie ze sobą nowa ustawa o centralnej ewidencji pojazdów oraz centralnej ewidencji kierowców. Inne to brak konieczności wożenia ze sobą w samochodzie prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego oraz rezygnacja z obowiązku wymiany tablic rejestracyjnych przy w samochodzie używanym.

Cofnięty licznik - jak rozpoznać samochód z oszukanym przebiegiem - FOTOPORADNIK

Wszystkie te udogodnienia mogą wejść w życie dzięki uruchomieniu Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Jak informuje MSWiA, projekt ustawy ma w kwietniu trafić do konsultacji międzyresortowych. Powinien zostać uchwalony przez parlament jeszcze przed wakacjami. W życie ma wejść rok od uchwalenia, a więc w połowie 2012 r.

Koniec z przekręcaniem liczników? Przebieg spiszą podczas przeglądu
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Koniec z przekręcaniem liczników? Przebieg spiszą podczas przeglądu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości