Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Koniec z wymianą dowodu rejestracyjnego? Od 4 grudnia 2020 roku nowe przepisy

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Piotr Krzyżanowski 4 grudnia 2020 roku wchodzi w życie pakiet zmian dla kierowców. Rząd uregulował sytuację kiedy w dowodzie rejestracyjnym brakuje już miejsc na pieczątki ze stacji kontroli pojazdów.

Po wypełnieniu wszystkich pól na pieczątki ze stacji kontroli pojazdów w dowodzie rejestracyjnym, właściciel pojazdu przed kolejnym badaniem technicznym był zobowiązany do wymiany dokumentu.

Nowe przepisy wprowadzają ważną zmianę. Od 4 grudnia 2020 roku takiego obowiązku już nie będzie, natomiast jeśli właściciel pojazdu zechce, może z tego powodu wyrobić nowy dowód rejestracyjny.

Stacje kontroli pojazdów i tak wpisują informację o badaniu technicznym do bazy CEP, a policjanci podczas kontroli mają w nią wgląd.

Redakcja poleca: Tankowanie pod korek i jazda na rezerwie. Do czego może doprowadzić?

Stacje Kontroli Pojazdów przy badaniu technicznym wydają zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu i jego wyniku. Warto mieć taki dokument, jeśli wybieramy się za granicę. Za granicą funkcjonariusze z innych państw nie mają wglądu w polską bazę danych, zatem mogą zażądać okazania zaświadczenia. Co ważne w przypadku sprzedaży pojazdu, nowe przepisy nakładają obowiązek przekazania tego dokumentu kupującemu.

W przypadku utraty zaświadczenia można wystąpić do stacji kontroli pojazdów o wydanie duplikatu.

Zobacz także: Testujemy Fiata 124 Spider

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Ontek (gość)

  Super, czekałem na to od upadku komuny i rządy SLD, PO/KO wszyscy mieli to gdzieś. Mała rzecz a cieszy. Jeszcze tylko niech zniosą te zafajdane naklejki na szybę. Kto wprowadził te naklejki SLD czy PO/KO?

 • Nec (gość)

  To wino Tuska :)

 • Mk (gość)

  Zafajdane naklejki maja zniknąć w 2022 :)

 • Keri gość (gość)

  A mam nadzieję, że zmienisz zdanie jak z kontrolą policji Twój "piękny" amochod zniknie poza granicami Rosji, bo nikt nie wniknie tylko ubezp i przegląd... To nawet w czasie jazdy sprawdzą i odjadą w spokoju, a za kółkiem "Borys"

 • Marek (gość)

  Mnie się jeszcze nigdy nie zdażyło zapełnić wszystkich rubryk pieczątkami ze stacji diagnostycznej w dowodzie rejestracyjnym.

 • Aneczka (gość) (gość)

  Właśnie zabrakło w moim dowodzie rejestracyjnym miejsca na pieczątkę z przeglądu technicznego. Martwiłam się o kolejne zabieganie z tym związane i oczywiście o kolejne koszty. To świetna wiadomość dla mnie.

 • MAK (gość)

  A co w przypadku gdy w ubiegłym roku (przed 4 grudnia) zabrakło miejsca na pieczątki w DR, jednak że względu na pandemię i obostrzenia nie udało się wyrobić nowego DR? Prawo nie działa wstecz, ale czy w tej sytuacji mam obowiązek wyrobić nowy DR?

 • Auto (gość)

  Czemu nie zrobią tego w formie karty jak dowod os. Czy prawko z chipem do wprowadzania danych.... czyżby nikt jeszcze o tym nie pomyslal?

 • Ad Ontek (gość)

  @Ontek, co za wpis, gratulacje. Mieszać partie do pieczątek w dowozie. Co? Niech żyje PIS???

 • Wordsan (gość)

  Niech żyje rząd Daszyńskiego, to były czasy!

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości