Koniec z zastawianiem osiedlowych uliczek

(TSz) źródło: Policyjni.pl
Fot. Robert Kwiatek
Fot. Robert Kwiatek
Policjanci i funkcjonariusze straży miejskiej mogą już ukarać mandatem kierowcę, który zastawi osiedlową uliczkę lub zaparkuje na miejscu dla niepełnosprawnych pod centrum handlowym. Wszystko za sprawą nowych przepisów, które właśnie wchodzą w życie.
Fot. Robert Kwiatek
Fot. Robert Kwiatek

Zmiany dotyczą parkowania na drogach wewnętrznych (prywatnych) oraz parkingach należących do centrów handlowych. Do tej pory prawo drogowe działało jedynie na drogach publicznych oraz w tzw. strefach zamieszkania. Poza drogami publicznymi, czyli na drogach wewnętrznych oraz na parkingach pod hipermarketami kodeks drogowy praktycznie nie obowiązywał.

- Obecnie zarządcy dróg wewnętrznych mogą stworzyć tzw. strefy ruchu na terenie których stróże prawa będą mogli egzekwować przepisy w ten sam sposób, co na drogach publicznych. Policjanci  mogą już więc karać kierowców łamiących przepisy i kontrolować prędkość pojazdów na tych drogach - mówi Jacek Sońta z MSWiA.

- Jeżeli dotąd kierowca na drodze wewnętrznej parkował w miejscu niedozwolonym, to policja czy straż miejska mogła tylko rozłoży ręce. Teraz to się zmieni o tyle, że znak drogowy stojący zarówno przy drodze publicznej jak i osiedlowej będzie już respektowany przymusem państwowym - tłumaczy Adam Jasiński z Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Oznacza to, że nareszcie skończy się problem kierowców myślących, że pod swoim domem czy w centrum handlowym wszystko im wolno. Do tej pory widok samochodu zaparkowanego na miejscu dla niepełnosprawnych przez osobę do tego nieupoważnioną, był dość często spotykany w naszym kraju.

Zdarzały się także przypadki, że z powodu źle zaparkowanych samochodów nie było możliwe dojechanie karetki pod wskazany adres.

Fot. Phrasea
Fot. Phrasea

Obowiązujące od 4 września nowe przepisy ruchu drogowego mówią, że drogi wewnętrzne - w tym dojazdowe do gruntów rolnych i leśnych - są traktowane jak każda inna droga publiczna. A to oznacza, że za naruszenie kodeksu drogowego na tym terenie, policja i straż miejska wystawią mandat.

Od tego momentu, zajmowanie miejsc dla niepełnosprawnych na parkingach w centrach handlowych może kosztować 500 zł. Dojdą do tego jeszcze koszty odholowania pojazdu na parking depozytowy. Natomiast za parkowanie samochodu na osiedlach, powodujące tarasowanie przejazdów i dróg pożarowych, a także za stawianie pojazdów na trawnikach, grozi mandat w wysokości 100 zł.

W miejscu, gdzie będzie droga wewnętrzna oznaczona jako strefa ruchu, kierowcę może spotkać kara nie tylko za złe parkowanie, ale i za przekroczenie prędkości, jazdę pod wpływem alkoholu, bez włączonych świateł, rozmowę przez telefon podczas jazdy czy brak dokumentów.

**Zobacz także:

Koniec z redukowaniem punktów karnychFotoradar zmierzy nie tylko prędkość

**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty