Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Koniec ze wzorem Lisaka

Data publikacji: Autor: Maciej Pobocha

Fot. Archiwum: Samochód uznany za dostawczy musi mieć za pierwszym lub drugim rzędem siedzeń trwałą przegrodę np. kratę. To jeden z warunków umożliwiających pełne odliczenie VAT-u przy zakupie auta. Sejm przyjął zmiany w przepisach dotyczących odliczania podatku VAT przy zakupie samochodów. Zlikwidowany ma być tym samym tzw. wzór Lisaka.

 

Zgodnie z proponowaną nowelizacją ustawy o podatku od towarów i usług 100 proc. VAT-u można będzie odliczać przy zakupie aut ciężarowych (dopuszczalna masa całkowita powyżej 3,5 tony) oraz dostawczych.

 

Za samochód dostawczy uznany zostanie pojazd mający tylko jeden rząd siedzeń z zamontowaną za nim trwałą przegrodą – kratą lub szybą. W przypadku aut z dwoma rzędami Fot. Archiwum: Samochód uznany za dostawczy musi mieæ za pierwszym lub drugim rzêdem siedzeñ trwa³± przegrodê np. kratê. To jeden z warunków umo¿liwiaj±cych pe³ne odliczenie VAT-u przy zakupie auta. siedzeń VAT można będzie odliczać tylko wtedy, gdy część bagażowa jest dłuższa od pasażerskiej.

 

Odliczanie VAT-u możliwe będzie również przy zakupie samochodów osobowych wykorzystywanych do działalności gospodarczej. Nie może ono jednak przekroczyć 60 proc. podatku i być wyższe niż 6 tys. zł. Niemożliwe będzie także odliczanie podatku VAT zawartego w cenie paliwa, na co przepisy zezwalają w przypadku samochodów ciężarowych i dostawczych.

 

Znowelizowane przepisy zastąpią obowiązujący obecnie tzw. wzór Lisaka, który umożliwia przy zakupie samochodów osobowych wykorzystywanych do działalności gospodarczej odliczenie jedynie 50 proc. podatku z faktury i maksymalnie 5 tys. zł.

 

- Wzór Lisaka był rozwiązaniem ułomnym. Nowe przepisy mają pozwolić na jednoznaczne określenie, w przypadku jakich pojazdów możliwe jest odliczenie pełnego VAT-u. Umożliwią również wyeliminowanie takich aut, które nie są dostawczymi jak chociażby luksusowe terenówki czy wersje kombi – powiedział nam Jarosław Neneman wiceminister finansów.

 

Wprowadzenie wzoru Lisaka to jedna z przyczyn malejącej w ostatnich miesiącach sprzedaży aut osobowych. Ich zakup stał się bowiem mniej atrakcyjny dla właścicieli firm i przedsiębiorstw.

 

Ustawą zajmie się teraz Senat.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości