Wszystko
o samochodach

Porady / Warto wiedzieć

Konieczna ekspertyza

Data publikacji: Autor: (mg)

Jeżeli planujemy naprawę naszego samochodu, zwróćmy zawczasu uwagę na to, czy konieczna będzie ingerencja w elementy pojazdu zawierające identyfikacyjne pole numerowe.

Jego nieautoryzowane zmiany mogą sprawić sporo kłopotów podczas rejestracji samochodu.

Konieczność nadania nowych numerów identyfikacyjnych pojazdu może mieć różne przyczyny. Wśród nich najczęściej wymienia się nieczytelność wybitej już numeracji powstałą na skutek korozji lub czynników mechanicznych. Do tych drugich należą uszkodzenia elementów zawierających pole numerowe na skutek wypadków drogowych. Zdarza się również, że numery nabite przez producenta po paru latach eksploatacji samochodu samoczynnie się zatarły i ich czytelność pozostawia wiele do życzenia. W tych przypadkach nie pozostaje nam nic innego, jak nabicie nowej numeracji. Jak to jednak zrobić, by uniknąć późniejszych problemów przy rejestracji samochodu.

- Procedurę nabicia nowych numerów identyfikacyjnych pojazdu określa skrupulatnie Ustawa Prawo o Ruchu Drogowym - wyjaśnia Marek Styp-Rekowski, rzeczoznawca. - Przepisy wymagają, aby przed wymianą uszkodzonej części zawierającej numery identyfikacyjne oryginalne pole numerowe poddane zostało badaniu technicznemu przez rzeczoznawcę posiadającego odpowiednie uprawnienia. Rzeczoznawca po dokonaniu ekspertyzy wydaje opinię techniczną i dokumentację, będącą podstawą do wydania decyzji o nabiciu nowych numerów i konieczną przy rejestracji pojazdu.

Ekspertyzę taką wydać może tylko rzeczoznawca posiadający odpowiednie certyfikaty i znajdujący sią na ministerialnej liście rzeczoznawców (lista ta jest do wglądu na internetowej stronie Ministerstwa Infrastruktury - www.mi.gov.pl )

Wymagana procedura
Marek Styp-Rekowski, rzeczoznawca
- Procedura nabicia nowych numerów identyfikacyjnych pojazdu jest o tyle istotna, że jej zaniechanie może uniemożliwić rejestrację samochodu. W ostatnim okresie pojawiają się znaczne trudności z uzyskaniem w wydziałach komunikacji postanowień o nadaniu nowych numerów identyfikacyjnych pojazdu, jeżeli brak jest wcześniej wydanej opinii osób uprawnionych.

Pamiętajmy o tym podczas napraw (zwłaszcza powypadkowych) samochodu. Zdarza się, że w warsztacie wymieniony zostanie element nadwozia, którego integralną częścią jest pole numerowe z oryginalnie wybitymi oznaczeniami. Jeżeli nastąpi to bez wcześniejszej ekspertyzy uprawnionego rzeczoznawcy, tracimy automatycznie możliwość nabicia nowych numerów i - co za tym idzie - rejestracji samochodu. Dlatego najlepiej zawczasu poprosić pracowników serwisu, by przed dokonaniem napraw powiadomili nas, jeżeli zajdzie konieczność wymiany elementów zawierających numery seryjne. W takim przypadku należy skontaktować się z uprawnionym rzeczoznawcą, którego opinia pozwoli nam ubiegać się o decyzję o nabiciu nowych numerów.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości