Wszystko
o samochodach

Porady / Samochód latem

Konserwacja przyczepy kempingowej

Data publikacji: Autor: (sz)

Eksperci radzą

Wakacje dobiegły do końca. Nasze przyczepy kempingowe, które służyły nam przez letnie miesiące musimy odstawić na parking. Jednak jak to zrobić, aby za 10 miesięcy przyczepa nadawała się do użytku.

Przyczepy wykonane z blachy należy dokładnie umyć i wywoskować. Osady z żywicy czy smoły najlepiej usunąć naftą lub spirytusem technicznym. Jeżeli nadwozie jest z tworzywa sztucznego czynności te można wykonać przy pomocy szamponu samochodowego i dużej ilości wody. Jeśli zauważymy rysy lub otarcia na nadwoziu możemy usunąć je sami. Wystarczy miejsce to dokładnie odtłuścić i uszkodzoną powierzchnię pomalować emalią poliuretanową. Gdy spostrzeżemy pęknięcia musimy przygotować się na nieco bardziej skomplikowaną operację. Od wewnątrz przyczepy musimy nałożyć na pękniętą karoserię trzy warstwy waty szklanej o gramaturze 300 g/cm2 i przesycić je kolejno żywicą. Gdy ona się utwardzi trzeba pęknięte miejsce zaszpachlować, wygładzić papierem ściernym i pomalować.

W czasie dłuższego postoju nie ma potrzeby przykrywania przyczepy pokrowcem lub plastikową folią. Warto za to unieść przyczepę na podporach tak wysoko, aby koła nie dotykały podłoża. W ten sposób zapobiegniemy deformacji opon. Zdejmowanie kół praktykowane jest raczej ze względu na działalność amatorów cudzej własności niż z rzeczywistej potrzeby. Jeśli zdecydujemy się na zdjęcie kół nie owijamy folią bębnów hamulcowych. Utrudnia to swobodny przepływ powietrza.

Jeśli będziemy musieli przyczepę przestawić po kilku miesiącach sprawdźmy luz w łożyskach, stan urządzenia najazdowego i połączenia śrubowego. Są to miejsca, które najczęściej psują się podczas dłuższego postoju.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Komentarze

 • K (gość)

  "Warto za to unieść przyczepę na podporach tak wysoko, aby koła nie dotykały podłoża" - ciekawe. Czy ktoś, kto to pisał, zastanowił się choć przez chwilę?

 • IRED (gość)

  Ktoś kto to napisał nie ma bladego pojęcia o konserwacji ,exploatacji i używania domku na kółkach. Jeszcze nigdzie nie słyszałem ani nie widziałem aby od stojącej nie używanej przyczepy po zimie "puściły" łożyska w kołach . A te bzdury o myciu i wywoskowaniu !!! to jakiś sabotaż chyba Tam jest przeważnie blacha alu tzw. rybia łuska . pozdrawiam IRED i jego HOBBY

 • Karawaningowiec (gość)

  Podpory jak sama nazwa mówi służą do podpierania a nie podnoszenia, w przypadku podniesienia przyczepy i pozostawienia jej na 10 miesięcy w takiej pozycji, na 100% wypaczymy podłogę, szafki przestaną się domykać idt. Jeżeli tak bardzo ktoś się martwi o opony, można podnieść przyczepą i podłożyć kobyłki pod oś, tak aby opony były w powietrzu.

 • Marek (gość)

  Ktoś kto to pisał to chyba przyczepę widział tylko na parkingu,od kiedy przyczepę się podnosi nad podporach tak aby koła były w powietrzu,podpory nie służą do podnoszenia przyczepy.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości