Wszystko
o samochodach

Motocykle / Aktualności

Konserwujemy motocykl

Data publikacji: Autor: Tadeusz Suchomski

Rozmowa z Jerzym Mielochem, właścicielem firmy Suzuki Mieloch.

Rozmowa z Jerzym Mielochem, właścicielem firmy Suzuki Mieloch

- Czy konserwacje można przeprowadzać własnoręcznie, czy też lepiej powierzyć motor fachowcom?
- Nowoczesny motocykl musi mieć zapewnioną obsługę serwisową i w zasadzie powinien być przez użytkownika tylko czyszczony, a konserwowany w warsztacie przez zawodowego mechanika. Nie wyklucza się jednak sytuacji, w której właściciel sam konserwuje swój pojazd. Powinien przesmarować łańcuch i wszelkiego rodzaju dźwignie.

- Od czego zatem powinno się zacząć?
- Po sezonie motocykl trzeba przede wszystkim umyć, zwracając uwagę na niedostępne zazwyczaj miejsca, gdzie mógł się dostać brud. W profesjonalnych stacjach obsługi stosuje się karchery - urządzenia czyszczące wąskim strumieniem wody pod dużym ciśnieniem. Dokładnie wyczyszczony z zewnątrz motocykl suszymy - tu najlepiej wprowadzić go do pomieszczenia ogrzewanego. Kiedy już jest suchy, doprowadzamy silnik do normalnej temperatury pracy najlepiej podczas jazdy, aby cząsteczki wody, które mogły się dostać do wnętrza w czasie czyszczenia, odparowały. Szczególnie ważne jest wysuszenie układu wydechowego narażonego na korozję.

- To zewnętrzna część, a co z filtrami i silnikiem?
- Zaczynamy od filtra powietrza, w nowoczesnych motorach wykonanego z pianki. Myjemy go specjalnym preparatem równie dobrze nadaje się benzyna, po umyciu nasączamy olejem silnikowym, wyciskamy nadmiar i lekko natłuszczony filtr można uważać za zakonserwowany.

Zarówno w silnikach dwu- jak i czterosuwowych wykręcamy świece i przez otwór wpuszczamy strzykawką 1-3 cm sześc. oleju. Teraz należy pokręcić wałem korbowym, by olej został rozprowadzony po gładzi cylindra. Ważne jest, aby przez ten cały czas świeca była uziemiona i leżała na żeberkach cylindra. Następnie wkręcamy ją z powrotem i w ten sposób mamy silnik zakonserwowany.

Do początku artykułu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości