Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Kontrola drogowa. 16 dni jazdy bez wymaganego odpoczynku i absurdalne tłumaczenie

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak / GITD

Fot. GITD Przewoził ładunek z Węgier do Polski wielokrotnie skracając czas wymaganego odpoczynku. Macedoński kierowca tłumaczył kontrolującym go małopolskim inspektorom Inspekcji Transportu Drogowego, że tak zalecił mu jego pracodawca.

Od 4 lipca przejechał m.in. Turcję, Bułgarię, Rumunię, Węgry, Słowację i Czechy. W środę (21 lipca) kierowcę macedońskiej ciężarówki zatrzymali małopolscy inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego.

Kontrola odbyła się na przejściu granicznym w Chyżnem. Czynności kontrolne przeprowadzone przez inspektorów wykazały szereg naruszeń czasu pracy kierowcy. Prowadzący włożył swoją kartę do tachografu tuż przed zatrzymaniem przez ITD.

Zobacz także: Ile kosztuje nowa Toyota Yaris?

Wcześniej, m.in. w nocy, prowadził ciężki zestaw bez bez zalogowanej karty. Po pobraniu danych z karty i tachografu oraz porównaniu ich z okazanymi dokumentami, okazało się, że taki sposób jazdy kierowca praktykował wielokrotnie. W sumie realizował międzynarodowe przewozy, będąc w trasie od 16 dni bez wymaganego odpoczynku. Inspektorzy odnotowali m.in. dwukrotne skrócenie tygodniowego czasu odpoczynku (o blisko 25 godzin, oraz o ponad 8,5 godzin), ośmiokrotne skrócenie dziennego czasu odpoczynku, trzykrotne przekroczenie dziennego okresu jazdy i pięciokrotne przekroczenie maksymalnego czasu jazdy bez wymaganej przerwy. Kierowca tłumaczył, że taki „styl” jazdy polecił mu jego pracodawca.

Łączna suma kar za stwierdzone naruszenia dla przewoźnika przekroczyła 46 000 złotych. Ustawa ogranicza jednak możliwość nałożenia podczas jednej kontroli wysokość maksymalnej kary do 12 000 złotych. Konsekwencje poniósł też kierowca. Inspektorzy ukarali go mandatem w wysokości 2000 złotych, oraz nakazali odebrać wymagany, 45-godzinny odpoczynek.

Zobacz także: Testujemy Fiata 124 Spider

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Mario (gość)

    Ciekawe czy zapłaci tą karę? Chyba że auto zostało zabezpieczone na parking

  • Polak (gość)

    Ogólnie dobrze, że go capnęli u nas, przynajmniej zasili nam konto. Z drugiej strony, jakim śmiesznym jest to ograniczenie związane z maksymalnym mandatem - szefu pewnie bez problemu sobie to odbije i nawet się nie spojrzy na mizerne mandaty popędzając batem do takie samej jazdy.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości