Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Kontrola drogowa 2020. Ważne zmiany dla kierowców

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Łukasz Kaczanowski 2020 rok przyniósł kilka zmian dla kierowców. Zmienił się przebieg kontroli drogowej, a funkcjonariusze mają teraz nowy obowiązek.

Zgodnie z ustawą z dnia 25 maja 2019 roku, od 1 stycznia 2020 roku,  w czasie każdej kontroli drogowej obowiązkiem funkcjonariusza będzie spisanie stanu licznika pojazdu. Odstępstwem od tej reguły będą jedynie działania nastawione na skontrolowanie jak największej liczby kierowców w zakresie trzeźwości.

Takie uprawnienie ma policja, inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego, a także funkcjonariusze Żandarmerii Wojskowej, Straży Granicznej oraz Służby Celno-Skarbowej

Jeśli chodzi o pojazdy holowane oraz przewożone na lawetach, funkcjonariusze będą mieli tzw. wolną rękę. Sami zadecydują czy chcą sprawdzić stan licznika, czy nie.

Kierowca będzie miał obowiązek umożliwić odczytanie wskazań licznika, a odnotowany przebieg zostanie wpisany online do Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Zobacz także: Ile trzeba czekać na nowy samochód?

Wpisy dokonane w pierwszych miesiącach będą archiwizowane w bazie CEPiK, a od początku kwietnia 2020 będą dostępne dla każdego. Wystarczy wejść na stronę www.historiapojazdu.gov.pl i znaleźć pojazd po wpisaniu numeru VIN.

Jaka kara za cofanie licznika? 

Przepisy obowiązujące od 25 maja 2019 składają się z dwóch części – części „administracyjnej” oraz części karnej. Część karna to wprowadzenie do Kodeksu karnego zupełnie nowego typu przestępstwa. To to art. 306a Kodeksu karnego:

§1. Kto zmienia wskazanie drogomierza pojazdu mechanicznego lub ingeruje w prawidłowość jego pomiaru, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§2. Tej samej karze podlega, kto zleca innej osobie wykonanie czynu, o którym mowa w ust. l. §3. W wypadku mniejszej wagi, sprawca czynu kreślonego w §1 lub §2,podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

W przepisie wprost wskazano, że karze będzie również podlegał zlecający fałszowanie wskazań licznika. Ukróci to przemysł „cofania liczników” i oferowania tego typu usług na rynku.

Zobacz także: Taki jest Opel Corsa szóstej generacji.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Kiwi (gość)

  jestem ciekaw ile osób zacznie z yanosikiem jeździć, bo licznik xD

 • iga (gość)

  Yanosik dla kierowców

 • Komentarz usunięty.
 • Michał (gość)

  Teraz znajdziesz tanie ubezpieczenie w telefonie to proste i szybkie w aplikacji Kupdirect z Google Play skanujesz tylko kod z dowodu rejestracyjnego, bez wpisywania danych i w 5 sek masz porównanie składek a w 40 sek polisę na mailu. https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.kupdirect.app

 • ja (gość)

  bazia CEPiK. Oprócz VIN potrzebny jeszcze NR rejestracyjny i data pierwszej rejestracji.

 • Daro (gość)

  Przestańmy pić i palić oraz jeździć autami. To wtedy zrobią podatek od naszego zdrowia. Będziesz wtedy płacił na uzależnionych za kare. Chodzi tylko o pretekst żeby kasę golić.

 • robert (gość)

  policyiny krai

 • Lena (gość)

  Cześć! Nazywam się Lena, mam 27 lat. Chcę znaleźć mężczyznę do intymnych spotkań i komunikacji. Z przyjemnością odpowiem wszystkim, napisz do mnie na stronie randkowej, oto moja strona - http://loveto.one/lena92

 • Manio (gość)

  Pojebany kraj zacofanie

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości