Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Kontrola drogowa. 80 proc pojazdów z poważnymi wadami. Tak działa mobilna stacja diagnostyczna

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. GITD Blisko 30 dowodów rejestracyjnych zatrzymanych ze względu na zły stan techniczny. To efekt dwudniowej kontroli przeprowadzonej przez podkarpackich inspektorów ITD przy użyciu mobilnej stacji diagnostycznej.

Usterki wykryte podczas kontroli przy alei Wyzwolenia w Rzeszowie były poważne. Z niektórych pojazdów wyciekały płyny eksploatacyjne. Były też ciężarówki z nadmiernymi luzami w układzie kierowniczym i zawieszenia, a także z zużytymi bieżnikami opon. Podczas dwudniowej akcji, w której Inspekcja wykorzystała nowoczesną mobilną stację diagnostyczną, skontrolowano 38 pojazdów. W 29 przypadkach wykryto wady, które poważnie zagrażały bezpieczeństwu w ruchu drogowym. W większości przypadków kontrole zakończyły się wszczętymi postępowaniami administracyjnymi wobec przewoźników.

Zobacz także: Kontrola drogowa. Będą zmiany w prawie

Mobilna stacja diagnostyczna jest własnością śląskiego WITD. Nowoczesny sprzęt pożyczono podkarpackiej ITD do końca tego tygodnia. Mobilna stacja diagnostyczna umożliwia kontrolę stanu technicznego niemal wszystkich pojazdów – od taksówek, poprzez busy, autobusy – aż po pojazdy i zespoły pojazdów o masie 40 ton. Dzięki zastosowaniu tzw. szarpaków hydraulicznych weryfikowany jest stan zawieszenia auta. Na wyposażeniu jest również dymomierz i analizator spalin, sprawdzany jest oczywiście układ hamulcowy i kierowniczy. Stacja umożliwia dodatkowo weryfikację poprawności przeprowadzonej kalibracji tachografu. Skuteczność i efektywność kontroli z wykorzystaniem stacji jest wysoka z uwagi na duży stopień automatyzacji kontroli.

Obecnie na wyposażeniu Inspekcji Transportu Drogowego są trzy mobilne stacje diagnostyczne. Planowany jest zakup szesnastu takich stacji dla wszystkich wojewódzkich inspektoratów transportu drogowego.

Zobacz także: Kia Stonic w naszym teście

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Oliwia (gość)

    Cześć panowie, spotkam się z Panem na dyskretne i potajemne spotkania Mam 24 lat jestem po rozstaniu i nie chce mężczyzny na stałe. Zapraszam do kontaktu przez ten portal : www.wyspakobiet.eu/Oliwia89

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości