Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Kontrola drogowa. Będą zmiany w prawie

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. GITD Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o transporcie drogowym. Kierowcy mogą spodziewać się więcej kontroli drogowych.

Projekt dostosowuje polskie prawo do unijnej dyrektywy w sprawie drogowej kontroli technicznej dotyczącej zdatności do ruchu drogowego pojazdów użytkowych poruszających się w Unii Europejskiej.

Projekt wprowadza możliwość przeprowadzania szczegółowych drogowych kontroli technicznych w mobilnych stacjach kontroli drogowej i w wyznaczonych punktach przeprowadzania kontroli drogowych.

Zobacz także: Oto światowy samochód roku 2019

Dyrektywa w sprawie drogowej kontroli technicznej dotyczącej zdatności do ruchu drogowego pojazdów użytkowych poruszających się w Unii Europejskiej dotyczy:

 • pojazdów zaprojektowanych i wykonanych do przewozu powyżej 9 osób łącznie z kierowcą,
 • pojazdów przeznaczonych do przewozu ładunków o maksymalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t,
 • przyczep o maksymalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t oraz
 • ciągników kołowych, użytkowanych głównie na drogach publicznych do komercyjnego drogowego transportu towarów, których maksymalna prędkość przekracza 40 km/h.

Projekt ustawy wprowadza obowiązek, by wstępne kontrole drogowe stanu technicznego pojazdów objętych dyrektywą w każdym roku obejmowały co najmniej 5 proc. łącznej liczby takich pojazdów zarejestrowanych w Polsce.

Nowelizacja przewiduje ponadto obowiązek posiadania przez kierowcę wykonującego przewóz drogowy protokołu aktualnej drogowej kontroli technicznej.

Jak informuje ministerstwo infrastruktury, między państwami Unii Europejskiej możliwa będzie wymiana informacji dotyczących stwierdzenia w pojeździe poważnych lub niebezpiecznych usterek bądź usterek prowadzących do ograniczenia lub zakazu użytkowania pojazdu. Nowe przepisy pozwolą na współpracę Inspekcji Transportu Drogowego z właściwymi organami kontroli innych  państw członkowskich, jeśli chodzi o skoordynowane drogowe kontrole techniczne.

Nowe przepisy wejdą w życie po 3 miesiącach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Zobacz także: Kia Stonic w naszym teście

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • To jest takie PiSiorskie (gość)

  strach się bać normalnie strach się bać!

 • zenek (gość)

  A może czas najwyższy na granicach kontrolować stan techniczny aut z Białorusi, Rosji i Ukrainy?

 • bolo (gość)

  Kiedyś Niemcy nas strzygli na granicach sprawdzając stan ogumienia teraz czas na "gości" ze wschodu.

 • serb (gość)

  Mogli by się zabrać za niesprawne auta na ulicach. Nie mowię już nawet o kopcących starych samochodach ale o stanie opon, wycieraczek, wydechów, itp. Spora część właścicieli aut nie dba o takie podstawy niestety.

 • Komentarz usunięty.
 • Ania (gość)

  Hej umówię się z Panem na dyskretne i potajemne spotkania. Mam 23 lat jestem po rozwodzie i nie chce faceta na stałe. Zapraszam do kontaktu przez ten portal : www.czatkobiet.pl/ania23

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości