Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Kontrola drogowa. Ciężarówka ważyła o 31,5 tony za dużo

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak / GITD

Fot. GITD 71,5 tony ważyła ciężarówka przewożąca spycharkę bez wymaganego zezwolenia. Zatrzymany przez patrol podkarpackiej Inspekcji Transportu Drogowego zespół pojazdów był także zbyt wysoki, szeroki i długi. Na tym jednak nie koniec problemów.

Ciężarówka z wyróżniającym się już z daleka ładunkiem zwróciła uwagę inspektorów patrolujących ulice Stalowej Woli. Postanowili zatrzymać zespół pojazdów, aby sprawdzić czy przewoźnik posiada zezwolenie na przejazd po drogach publicznych pojazdem nienormatywnym. Kierowca nie okazał takiego dokumentu do kontroli. Ciężarówkę skierowano do najbliższego miejsca, gdzie inspektorzy mogli sprawdzić jej rzeczywistą masę z ładunkiem oraz wymiary.

Zespół pojazdów z ładunkiem ważył 71,5 tony, czyli przekraczał dopuszczalną masę całkowitą o 31,5 tony (blisko 79 procent). Inspektorzy stwierdzili również przekroczenie dopuszczalnego nacisku I, IV i V osi wielokrotnej naczepy. Zespół pojazdów z ładunkiem był także za wysoki o 30 centymetrów, za szeroki o 53 centymetry i za długi o 38 centymetrów w odniesieniu do określonych norm. Oprócz tego pilot nadzorujący przejazd transportu ponadgabarytowego nie posiadał wymaganego szkolenia.

Zobacz także: Kredyt samochodowy. Ile zależy od wkładu własnego? 

Stwierdzone nieprawidłowości zakwalifikowano jako przejazd po drogach publicznych pojazdem nienormatywnym bez zezwolenia kategorii VII. Wobec przewoźnika i załadowcy toczą się postępowania administracyjne w sprawie nałożenia kar pieniężnych. Z ustawy prawo o ruchu drogowym przewoźnikowi i załadowcy grożą kary po 17 tysięcy złotych. W stosunku do firmy transportowej toczy się również odrębne postępowanie z ustawy o transporcie drogowym w sprawie nałożenia kary w wysokości 12 tysięcy złotych.

Zobacz także: To musisz wiedzieć o akumulatorze

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • xD (gość)

  Latałbym ;-)

 • Medyk (gość)

  Za małe kary... Potem my płacimy za remonty dróg.

 • Gosc II (gość)

  Intryguje mnie nastepujaca sprawa : na furgonach ITD delegatury dolnoslaskiej (opieram sie tu na wlasnej pamieci) jest gniazdo wtykowe opisane " 220 V " - na zewnatrz pojazdu.Czy kierowca pojazdu ma uprawnienia SEPowskie do obslugi urzadzen elektrycznych ? Czy brak zabezpieczenia przed dostepem osob "3"jest , w mysl przepisow PIP wykroczeniem? Czy brak tabliczki "Uwaga urzadzenie pod napieciem"/ "Trupia czaszka" jest wykroczeniem ?czy dca patrolu (?) dopuszczajac do pracy na stanowisku kierowcy pracownika bez uprawnien SEP poprlnia wykroczenie ? Jestem laikiem , bylbym wiec wdzieczny _ niewiem komu ,moze Rzecznikowi ITDza wyjasnienia.

 • Janusz (gość)

  Czy w domu do podłączenia żelazka potrzebne są uprawnienia SEP? Tu nie trzeba rzecznika, wystarczy pomyśleć.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości