Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Kontrola drogowa. Ciężarówka z ładunkiem ważyła blisko 105 ton. O ile za dużo?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak / GITD

Fot. GITD Kontrola drogowa została przeprowadzona w Łodzi. Przewoźnikowi grożą wysokie kary za ujawnione naruszenia przepisów transportowych.

 inspektorzy ITD zatrzymali 11-osiową lawetę przewożącą tzw. palownicę, czyli maszynę budowlaną na gąsienicach. Ciężarówka z ładunkiem ważyła 104,84 tony. Samochód był zatem przeciążony o 64,84 tony.

Taki tonaż spowodowało również znaczne przekroczenie dopuszczalnego nacisku grupy osi składającej się z więcej niż trzech osi nienapędowych. Zamiast dopuszczalnego nacisku 40 ton ważona ciężarówka miała 51,36 tony, tym samym nacisk został przekroczony o 11,36 tony. Oprócz tego pojazd z ładunkiem był za szeroki o 42 centymetry i za długi o 10,6 metra, Ponadto laweta, na której przewożono palownicę, nie była dopuszczona do ruchu drogowego. 

Zobacz także: Czy wiesz, że....? Przed II wojną światową były auta na... gaz drzewny

Za stwierdzone nieprawidłowości przewoźnikowi drogowemu grożą kary administracyjne w łącznej wysokości 31 tysięcy złotych. Nienormatywny pojazd skierowano na parking strzeżony do momentu usunięcia nieprawidłowości.

Zobacz także: SUV-y Škody. Kodiaq, Karoq i Kamiq. Trojaczki w komplecie

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • DANIEL (gość)

    Autor tego artykułu nie bardzo wie o czym pisze. Z artykułu wynika że przewożenie ładunku powyżej 40ton jest zabronione. To nie prawda, ponieważ przewóz ładunku powyżej standardowego jest możliwy po uprzedniej zgodzie gestora dróg po których będzie przemieszczał się zestaw transportowy. Aby uzyskać zgodę należy między innymi określić masę zestawu określić jakie obciążenie będzie przypadało na oś. Przejazd musi być prowadzony drogami które są przystosowane do obciążenia 10t/oś. a informacje która droga jest przystosowana znajdują się w: https://www.gddkia.gov.pl/pl/871/dopuszczalne-naciski-na-os/ W związku z tym artykuł jest bardzo powierzchowny. Możemy się jedynie dowiedzieć, że został zatrzymany pojazd i wykryto pewne nieprawidłowości. Brak informacji czy przewożnik posiadał wymagane zgody oraz czy przewoził zestaw po uprzednio uzgodnionej trasie z gestorem dróg.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości