Wszystko
o samochodach

Przepisy / Warto wiedzieć

Kontrola drogowa. Czy kierowca musi pozostać w samochodzie?

Data publikacji: Autor: (mm)

Fot. Arcchiwum Część kierowców zaraz po zatrzymaniu przez policjanta do kontroli drogowej wysiada z auta. Czy to prawidłowe zachowanie?

Polecenie do zatrzymania powinno być podane z dostatecznej odległości, aby kierowca mógł je zauważyć i bezpiecznie się zatrzymać. Istotne jest, że w celu dojazdu do miejsca, gdzie może być w bezpiecznych warunkach skontrolowany pojazd, policjant może wydać polecenie jazdy za pojazdem policyjnym.

Redakcja poleca:

- Fiat Tipo. Test oszczędnej wersji 1.6 MultiJet
- Ergonomia wnętrza. Od niego zależy bezpieczeństwo!

- Spektakularny sukces nowego modelu. Kolejki w salonach!

Jeśli funkcjonariusz zasygnalizuje, aby kierowca zatrzymał się, kierujący powinien zatrzymać pojazd, ułożyć ręce na kierownicy i nie wysiadać z auta, chyba, że zażądał tego kontrolujący.

Po zatrzymaniu nie czekając na funkcjonariusza kierowca powinien pamiętać o wyłącznie silnika i włączeniu świateł awaryjnych. Warto dodać, że pasażer może opuścić pojazd wyłącznie za zezwoleniem osoby kontrolującej.

Podstawa prawna:

Par. 3 i 16 rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji z 18 lipca 2008 r. w sprawie kontroli ruchu drogowego (Dz.U. z 2008 r. nr 132 , poz. 841 z późn. zm.)

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Pl-owiec (gość)

  A kto kontroluje tych policjantow ? Tez jezdza po pijaku , lamia przepisy i nawet ci kontrolujacy sa niejednokrotnie albo pod wplywem albo wczorajsi.

 • krytykant (gość)

  Światła awaryjne, jak nazwa sama wskazuje, służą do sygnalizowania awarii. Do sygnalizowania pozycji w trakcie postoju służą światła postojowe, zwane również pozycyjnymi. Poza tym przytoczone rozporządzenie stanowi o tym, że zarówno wyłączenie silnika, jak i włączenie świateł awaryjnych odbywa się na polecenie kontrolującego, więc nie jest to obowiązek, dopóki takie polecenia nie padną. Uruchomienie świateł awaryjnych w sytuacji, gdy samochód zatrzymany do kontroli jest zaparkowany prawidłowo jest bezzasadne.

 • mfind

  W trakcie kontroli powinniśmy słuchać każdego polecenia policjanta i zachować spokój. Postępowanie zgodnie z procedurami gwarantuje nam szybką kontrolę i bezproblemową kontynuację podróży ;) Pozdrawiam, Maciek, porównywarka OC i AC

 • MOBILEK (gość)

  Krytykant ma rację, nadużywamy świateł awaryjnych do przesady. Wysadzamy pasażera: awaryjne, policjant nas zatrzymuje: awaryjne. Pozycyjne wystarczą. A później zapominalski jedzie na awaryjnych.

 • Mietek (gość)

  A jakie okoliczności, zgodnie z prawem, uzasadniają wezwanie do opuszczenia samochodu i zajęcia miejsca w radiowozie? Z obserwacji - kontrolujący zapraszają do radiowozu by próbować "załatwić sprawę" pod własnym dachem ponieważ wniesienie urządzenia nagrywającego niesie skutki prawne. W swoim samochodzie mogę sobie wszystko rejestrować.. . Zatem bezpodstawne "zapraszanie" do radiowozu może być pierwszym krokiem... .

 • mm (gość)

  siedz w aucie - daj dokumenty przez okno, blokada drzwi, pytaj o przyczyne kontroli , dmuchanko na potwierdzenie w twoim aucie, nie masz nic do szukania w aucie POLICJI, jak równiez wystawania na deszczu przy oknie rozwalonych na siedzeniach psów. Pamietaj na tylnych siedzeniach policjanci wazą zlanych pasazerów - pytaj o kontrolne dezynfekcje auta. Pytaj o certyfikaty urządzen . ITP .. masz wiecej - duzo wiecej praw niz piesy .

 • fcx (gość)

  Drogi mieciu, W tym przypadku wniesienie , jak to okresliles, urzadzenia nagrywajacego nie pociaga za soba zadnych skutkow prawnych, o ile sluzy utrwaleniu tresci rozmowy ktorej jestes uczestnikiem

 • spartakus (gość)

  Jaka kontrola? niby czego?..To po prostu nękanie kierowców-stare ubeckie metody.Dajcie nam osobnika a winę mu udowodnimy. Milicyjne matoły czują się bezkarni w tym chorym socjalistycznym kraju

 • maniu (gość)

  ekhem, przepraszam bardzo a co to jest kontorla drogowa/ rutynowa kontrola drogowa, z tego co jest mi wiadomo policja możne zatrzymać tylko i wyłącznie w razie uzasadnionego podejrzenia ze dokonałem czyn zabroniony/ karalny... o tym tez należało by wspomnieć.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości