Wszystko
o samochodach

Przepisy / Warto wiedzieć

Kontrola drogowa. Czy policjant musi pokazać legitymację podczas kontroli?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Archiwum Kierowcy mają wątpliwości na temat obowiązku okazywania przez policjanta legitymacji służbowej podczas kontroli na drodze.

Stopień, imię nazwisko oraz powód zatrzymania. Takie informacje powinien przedstawić funkcjonariusz policji zatrzymujący pojazd. Jeśli jest w mundurze, legitymację musi pokazać tylko w przypadku kiedy zażąda tego kierowca. W jaki sposób powinien to zrobić? W taki, aby kierowca mógł zanotować znajdujące się na niej imię i nazwisko, stopień oraz nazwę organu, który wydał dokument. Należy zaznaczyć, że kierowca nie może wymagać, aby policjant przekazał mu legitymację do ręki.

Redakcja poleca: TOP 10 sposobów na mniejsze spalanie

A co jeśli funkcjonariusz nie jest umundurowany? Wtedy legitymację musi okazać bez wezwania. Wyjątkiem jest jednak sytuacja kiedy policjant podejrzewa przestępstwo lub gdy zatrzymuje auto po pościgu.

Podstawa prawna:

Par 4. rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji z 18 lipca 2008 roku w sprawie kontroli ruchu drogowego (Dz.U. z 2008 r nr 132 , poz 841 z późn zm.)

Zobacz także: Volkswagen up! w naszym teście

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Marecii (gość)

    Czyli dmuchane jest nielegalne bo w tym przypadku są zatrzymywania szyscy a powód zatrzymania nie jest określony. Jest też drugi aspekt tego wątku mianowicie domniemanie niewinności jeśli ktoś nie jedzie zygzakiem to najprawdopodobniej jest trzeźwy. Wszystkich pzamycac co mają telefony go każdy ma chroniona prawem autorskim mp3

  • Coś tam wiem (gość)

    Ujmując to ścisłej. Policjant powinien podać stopień, imię, nazwisko oraz jednostkę terytorialna oraz podstawę prawną i faktyczną kontroli drogowej.

  • Coś tam wiem (gość)

    Do Marecii. Tu możemy się sprzeczac, bo jeżeli chodzi nam o wyeliminowanie nietrzeźwych kierujących to sporadyczne kontrole możemy przebolec o ile nie dotyczą nas codziennie i nie dezorganizuja nam ciągle planów. Faktycznie z takiego badania o ile ktoś chce być upierdliwy można zadać kopi formularza z użycia alkometra/alkotestera czy czegokolwiek oni tam teraz używają oraz prosić o okazanie homologacji o ile takowy jest przewidziany dla urządzenia którym zostaliśmy przebadani

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości