Wszystko
o samochodach

Przepisy / Warto wiedzieć

Kontrola drogowa. Czy żołnierz może kontrolować kierowców?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Wojciech Wojtkielewicz Co do tego, że policja czy Inspekcja Transportu Drogowego mogą kontrolować kierowców, nikt nie ma wątpliwości. Te pojawiają się jednak jeśli chodzi o żołnierzy.

Prawo o ruchu drogowym jasno wskazuje, że żołnierz może zatrzymać pojazd w celu przeprowadzenia kontroli drogowej. Nie dotyczy to jednak wszystkich kierowców. Odnosi się to do pojazdów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej lub innych samochodów, które są prowadzone przez żołnierzy pełniących czynną służbę wojskową, osób zatrudnionych w armii czy znajdujących się na terenie obiektów wojskowych.Wtedy wojskowy może sprawdzić dokumenty, a nawet zbadać stan techniczny auta.

Zobacz także: Zatrzymanie prawa jazdy za prędkość na trzy miesiące. Kiedy następuje?

W innych przypadkach żołnierze na drogach nie mają tak szerokich uprawnień. W stosunku do cywilnego kierowcy nie mają możliwość skontrolowania dokumentów pojazdu czy prawa jazdy. Wyjątkiem jest sytuacja kiedy kontrola drogowa prowadzona jest wraz z policjantem.

Żołnierze należą natomiast do grupy uprawnionej do kierowania ruchem. W przypadku wydania sygnału zatrzymania się, należy zatrzymać się i stosować do poleceń kierującego ruchem. Odmowa cywila wylegitymowania się przed żołnierzem nie stanowi jednak wykroczenia.

Zobacz także: Jeep Compass w nowej odsłonie

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości