Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Kontrola drogowa. Ile wykroczeń zarejestrowały fotoradary podczas ferii?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak / GITD

Fot. Anna Kaczmarz 1200 autokarów skontrolowali inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego w okresie ferii. Z uwagi na zły stan techniczny zatrzymano 60 dowodów rejestracyjnych. 14 pojazdów w ogóle nie powinno wyjechać na drogi – inspektorzy wydali zakazy jazdy. Także kierowcy osobówek w czasie ferii zapominali o podstawowych zasadach bezpieczeństwa ruchu drogowego. System fotoradarowy GITD miał dużo pracy.

Ferie 2020 – nie wszystkie podróże były bezpieczne

Prowadzący autokar, który miał zawieźć 40 dzieci z Legnicy na zimowe ferie, wykorzystywał dwie karty kierowcy. Autobus, który miał przewozić grupę dzieci z Rzeszowa do Borka Starego, dostał czerwone światło od inspektorów – miał zużyte opony. Brakowało też ważnego badania technicznego. Natomiast autokar dowożący uczniów do jednej ze szkół w powiecie ryckim, hamował tylko trzema kołami. To kilka przypadków kontroli prowadzonych w czasie tegorocznych ferii przez Inspekcję Transportu Drogowego. Jak zawsze, w ramach akcji „Bezpieczny Autokar” ITD bacznie przyglądała się autobusom, którymi przewożono dzieci i młodzież. Lata ubiegłe, ale też i ten rok pokazują, że akcja ma sens. Bo choć stan taboru poprawił się na przestrzeni lat, to wciąż zatrzymywane są do kontroli pojazdy, które stwarzają niebezpieczeństwo na drodze.

Podczas tegorocznych ferii inspektorzy ITD skontrolowali 1200 autokarów. Z uwagi na zły stan techniczny zatrzymano 60 (5%) dowodów rejestracyjnych, czyli nieco więcej niż rok temu (4,5% w 2019 r.). Kontrole 14 pojazdów skończyły się zakazami jazdy. To wynik gorszy od ubiegłorocznego. Podczas ferii 2019 ITD wyeliminowała z ruchu 8 autokarów. Kierowców ukarano w sumie 260 (21,7%) mandatami. Najczęściej inspektorzy znajdowali wady w układach hamulcowym, kierowniczym. Wielokrotnie zastrzeżenia budził też stan opon. ITD sprawdzała także trzeźwość prowadzących i tę kontrolę każdy kierowca przeszedł pozytywnie – wszyscy byli trzeźwi.

Zobacz także: Jak koronawirus wpływa na rynek motoryzacyjny?

Prędkość pod kontrolą?

163 km/h jechał 16 lutego kierowca bmw w Marcinkowicach. Przekroczył dozwoloną prędkość o 113 km/h. To niechlubny rekordzista tegorocznych ferii. Wykroczenie zarejestrował system fotoradarowy Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD), nadzorowany przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego. Kierowca zapewne nie uniknie kary. Podczas tegorocznych ferii (od 11.01 do 19.02) wszystkie urządzenia działające w kraju w ramach systemu CANARD, zarejestrowały ponad 112 000 naruszeń. Warto pamiętać, że zbyt duża prędkość zabija na drodze najczęściej.

Koniec ferii, nie koniec kontroli

Mimo zakończonych ferii Inspekcja Transportu Drogowego stale będzie nadzorować polskie drogi, sprawdzając zarówno ciężkie, 40-tonowe pojazdy, także busy, ale i autokary. Podczas przerwy zimowej kontrole autobusów odbywały się w specjalnie wyznaczonych do tego miejscach, przy trasach szybkiego ruchu, ale też na zgłoszony wcześniej wniosek. Każdy zainteresowany nadal może zgłosić do Inspekcji potrzebę weryfikacji pojazdu np. przed odjazdem. Wnioski można kierować do właściwego miejscowo Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego telefonicznie lub mailowo. Ważne, aby potrzebę kontroli zgłosić wcześniej.

Akcja „Bezpieczny Autokar” jest prowadzona przez ITD od 17 lat. Główny cel, jaki przyświeca prowadzonym w ramach akcji wakacyjnym czy feryjnym kontrolom, to poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego.

 
To tutaj jest produkowany Volkswagen ID.3

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • tomi (gość)

    ci bez Yanosika pewnie wpadli :D

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości