Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Kontrola drogowa. Jak są wyposażone nowe radiowozy ITD?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak / GITD

Fot. GITD Możliwości kontrolne sprzętu będącego na wyposażeniu nowych radiowozów zaprezentowali mediom inspektorzy mazowieckiej i warmińsko-mazurskiej Inspekcji Transportu Drogowego. Po cztery furgony z wagami samochodowymi, testerami diagnostycznymi, sonometrami oraz dymomierzami trafiły już do funkcjonariuszy z Radomia i Olsztyna. W ramach realizowanego projektu przy współudziale środków unijnych na polskie drogi wyjedzie niebawem 64 takie specjalistyczne pojazdy.

O osiem fabrycznie nowych furgonów na podwoziu MAN-a wzbogaciła się flota inspektorów mazowieckiej i warmińsko-mazurskiej ITD. Samochody zostały wyposażone w dostosowaną do potrzeb funkcjonariuszy część biurową oraz specjalistyczny sprzęt kontrolny. Dwa pojazdy zostaną w Radomiu, a po jednym otrzymają kontrolerzy z Warszawy, Ostrołęki oraz Olsztynie, Elblągu, Iławie i Ełku.

- Samochody są wyposażone m.in. w nowoczesne wagi samochodowe do pomiaru dynamicznego, testery diagnostyczne, sonometry i dymomierze. Taki sprzęt kontrolny wpłynie na efektywność i jeszcze wyższą skuteczność kontroli – powiedział w trakcie spotkania z dziennikarzami Zbigniew Kapciak, I Zastępca Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego.

Zobacz także: Najpopularniejsze samochody w Polsce

Tester diagnostyczny EOBD umożliwi szybką ocenę stanu różnego rodzaju układów pojazdu np. hamulcowego, czy układu oczyszczania spalin. Dymomierz zmierzy poziom zadymienia spalin, sonometr poziom hałasu emitowanego przez układ wydechowy, laserowy pirometr temperaturę tarcz hamulcowych, przymiary  - wysokość i długość pojazdów, a z wykorzystaniem specjalnych zestawów sprawdzone zostanie paliwo. Wszystkie radiowozy wyposażone są również w sprzęt, który umożliwi zabezpieczenie miejsca wypadku i udzielenie pomocy przedmedycznej ofiarom zdarzeń drogowych.

Zakup furgonów to kolejny etap realizacji wielomilionowego projektu współfinansowanego ze środków w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Inspektorzy w całej Polsce wykorzystują już w codziennej pracy 64 specjalistyczne zestawy do kontroli pojazdów i tachografów. Trwa również procedura zakupu 16 Mobilnych Jednostek Diagnostycznych, z wykorzystaniem których prowadzone będą kompleksowe kontrole stanu technicznego pojazdów. Umowę na dostawę nowoczesnych radiowozów podpisano pod koniec września 2019 roku.

Zobacz także: Dwa modele Fiata w nowej odsłonie

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości