Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Kontrola drogowa. Jeździsz takim autem? Możesz stracić dowód rejestracyjny

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak / Policja.pl

Fot. Paweł Łacheta Dzisiaj w całym kraju policjanci ruchu drogowego prowadzą działania kontrolno-prewencyjne „SMOG”. Na co zwrócą uwagę?

Akcja ma na celu eliminowanie z ruchu pojazdów, których stan techniczny w oczywisty sposób, np. poprzez nadmierne zadymienie wskazuje na nieprawidłowe działanie silnika lub uszkodzenie układu wydechowego.

Funkcjonariusze ruchu drogowego, wyposażeni w specjalistyczny sprzęt kontrolno-pomiarowy, będą również dokonywali badań emisji spalin pojazdów, wobec których istnieje uzasadnione przypuszczenie, że naruszają wymagania ochrony środowiska.

Akcja ma także charakter informacyjno-edukacyjny. Policjanci będą przypominali kierującym, że smog, to również „zasługa” niesprawnych technicznie pojazdów emitujących spaliny o nadmiernej toksyczności.

Zobacz także: Prawo jazdy. Czy można zobaczyć nagranie z przebiegu egzaminu?

Funkcjonariusz w związku z czuwaniem nad bezpieczeństwem i porządkiem ruchu drogowego, jest uprawniony m.in. do sprawdzania stanu technicznego pojazdu znajdującego się na drodze. W przypadku stwierdzenia lub uzasadnionego przypuszczenia, że pojazd narusza wymagania ochrony środowiska policjant, zgodnie z art. 132 ust. 1 pkt 1 lit c ustawy - Prawo o ruchu drogowym, ma obowiązek zatrzymać dowód rejestracyjny.

 

Zobacz także: Testujemy Volkswagena Polo

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Bioq (gość)

    Ależ kombinują. Jak nie prędkość to smog albo inna techniczna sprawnośc auta, po wszelkich wątpliwościach związanych z miernikami prędkości mam średnie zaufanie do ich kontroli, dlatego bez Yanosika się nie ruszam.

  • stanislaw (gość)

    Czy \Policjan może zatrzymać samochóch do kontroli który nie popelnia wykroczenia ?

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości