Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Kontrola drogowa. Koronawirus. Czy można przemieszczać się w celach turystycznych?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak / Policja.pl

Fot. Policja.pl Stan epidemii koronawirusa nałożył na policjantów nowe zadania. To nie tylko pomoc dla służb sanitarnych w zakresie kontroli osób objętych kwarantanną, ale również oddziaływanie prewencyjne, a także egzekwowanie przepisów dotyczących m.in. zakazu przemieszczania się poza określonymi celami bytowymi, zdrowotnymi czy zawodowymi.

Przez cały weekend na drogach dojazdowych do Zakopanego czuwali policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego, kontrolując czy osoby wjeżdżające na ten teren, przemieszczają się w ramach dopuszczalnych wyjątków, czy też są to turyści, którzy przyjechali spędzić weekend na Podhalu.

Spośród dziesiątek skontrolowanych pojazdów na numerach rejestracyjnych spoza naszego regionu, tylko w dziesięciu przypadkach okazało się, że były to wyjazdy turystyczne. Po rozmowie z policjantami kierowcy zawracali do miejsca zamieszkania, w tych przypadkach nie nakładano mandatów, poprzestano na pouczeniu. Zgoła odmiennie zakończyły się m.in. interwencje policjantów z Bukowiny Tatrzańskiej, którzy zostali wezwani do jednego z hoteli, gdzie kwaterowali się goście zamierzający spędzić weekend pod Tatrami. W przypadku dwójki obywateli Ukrainy i Białorusi, którzy przyjechali z Warszawy, funkcjonariusze nałożyli mandaty karne w kwocie pięćset złotych. Podobnie zakończyła się wizyta na Podhalu dwóch osób z Zielonej Góry. Pięćset złotych mandatu dostał również mieszkaniec województwa świętokrzyskiego, który w ostatnią sobotę został zatrzymany w Białce Tatrzańskiej. Mężczyzna najpierw usiłował wprowadzić w błąd policjantów, twierdząc, że przyjechał z pomocą dla objętej kwarantanną siostry, ostatecznie okazało się, że złamał zakaz przemieszczania się- podróżował bowiem w celach turystycznych.

Zobacz także: Jak oszczędzać paliwo?

Koronawirus w Polsce. Ograniczenia w przemieszczaniu się

Do 11 kwietnia br. włącznie nie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Obostrzenie nie dotyczy więc:

 • dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.
 • wolontariatu. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.
 • załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.

Dzieci i młodzież, które nie ukończyły 18 roku życia, nie mogą wyjść z domu bez opieki. Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego usprawiedliwia ich obecność na ulicy.

Wprowadzono obowiązek utrzymania co najmniej 2-metrowej odległości między pieszymi. Dotyczy to także rodzin i bliskich.

Wyłączeni z tego obowiązku są:

 •  rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13 roku życia),
 •  a także osoby niepełnosprawne lub niemogące się samodzielnie poruszać i ich opiekunowie.

Zobacz także: To musisz wiedzieć o akumulatorze

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Buszmen (gość)

  Jest gorzej jak za komuny i do tego nie zgodnie z konstytucją!!! Oj przyjdzie się rozliczyć małemu dyktatorowi!!!

 • Elzbieta (gość)

  Od kiedy można będzie się przemieszczac z miasta do miasta swoim prywatnym samochodem

 • remiza na wsi na wesele dla biednych (gość)

  U mnie chlory po bimber jeżdżą do sąsiedniej wioski, problem w tym, że to też inne województwo i jakoś ich nikt nie złapał. Ściema, za mało patroli jest i za mało ludzi.

 • Miki (gość)

  Oj trzeba już skończyć z tą farsą jaką jest ta nibypandemia !!! No i jak najszybciej odsunąć tych którzy ją promują od władzy !!!

 • Macin (gość)

  Dlaczego autor nie kwestionuje tych zakazów, które są niezgodne z Konstytucją więc i bezprawne? Czy o pro-rządowy portal? Dziennikarz ma za zadanie obiektywnie informować o faktach a nie być tubą rządu i popierać swoja pracą niekonstytucyjne przepisy.

 • Mazgaj (gość)

  80 procent ludzi już zachorowało i są odporni ale i tak trza ich zaszczepić Podwójnie

 • Malitycia (gość)

  Do Miki[gość] Widzisz nie zależne jest to od władzy....kto w tym czasie rządzi a wiesz czemu?bo czy w korycie byloby sld czy psl czy PO byloby tak samo a byc moze i gorzej. To nie ich pomysly ani wina....XD to wszystko sięga wyżej

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości