Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Kontrola drogowa. Od 1 stycznia 2020 roku nowe uprawnienie policji

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Łukasz Kaczanowski Ministerstwo Cyfryzacji rozpoczęło prace nad nowelizacją rozporządzenia w sprawie zakresu danych udostępnianych w postaci elektronicznej z centralnej ewidencji pojazdów , która spowoduje, że od drugiego kwartału roku 2020 stan licznika pojazdu sprawdzany podczas drogowych kontroli policyjnych będzie widoczny w ogólnodostępnej, darmowej bazie internetowej: historiapojazdu.gov.pl.

Zgodnie z ustawą z dnia 25 maja 2019 roku od 1 stycznia przyszłego roku w czasie kontroli policji drogowej obowiązkiem funkcjonariusza będzie spisanie stanu licznika pojazdu. Odstępstwem od tej reguły będą jedynie działania akcyjne, nastawione na skontrolowanie jak największej liczby kierowców w zakresie trzeźwości. Kierowca będzie miał obowiązek umożliwić policjantowi odczytanie wskazań licznika, a odnotowany przebieg policjant wpisze online do Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Wpisy dokonane w pierwszych miesiącach będą archiwizowane w bazie CEPiK, a od początku kwietnia 2020 będą dostępne dla każdego. Wystarczy wejść na stronę www.historiapojazdu.gov.pl i znaleźć pojazd po wpisaniu numeru VIN.

Trwa Kampania „Sprawdzony/Niekręcony”

Od września trwa Kampania Uczciwych Sprzedawców Samochodów Używanych Sprawdzony/Niekręcony, której głównymi celami są:

1. Skłonienie klientów, by zwracali baczną uwagę na stan licznika kupowanego pojazdu używanego, żeby domagali się od sprzedawców nowego standardu „pisemnej gwarancji przebiegu” i kontrolowali w dostępnych źródłach, czy oświadczenie jest prawdziwe.

Zobacz także: Jak oszczędzać paliwo?

2. Spowodowanie, by „pisemna gwarancja przebiegu” stała się standardem obsługi klientów u polskich sprzedawców aut używanych, zapewniając im większą pewność prawną przy zakupach używanych aut i eliminując z rynku nieuczciwych sprzedawców.

3. Spowodowanie, by organy ścigania (prokuratorzy i policja) traktowali przestępstwo „fałszowania liczników” bardzo poważnie i wykorzystali wszystkie nowe instrumenty prawne do skutecznego karania oszustów. Kampanii towarzyszy strona internetowa www.niekrecony.pl, na której klienci znajdą odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące skutecznego unikania zakupu aut z „kręconymi licznikami” oraz mapę miejsc, gdzie można kupić auta używane z pisemną gwarancją przebiegu. Na stronie znajduje się też krótki przewodnik dla organów ścigania, przygotowany przez Stowarzyszenie Prawników Rynku Motoryzacyjnego, który ma pomóc w sprawnym ściganiu tego „nowego” przestępstwa.

Zobacz także: Testujemy Volkswagena Polo

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Kuba (gość)

  Akurat te zmiany są sensowne. Ale ostatnio mam wrażenia, że uprawnienia policji idą w złym kierunku, jasne, zależy mi na bezpieczeństwie na drogach, zbyt wiele wypadków mijam lub widzę w Yanosiku, że są w pobliżu, ale nie uważam, żeby policja powinna mieć nieograniczoną władzę..

 • krokodyl (gość)

  Popieram w pełni proponowane rozwiązania . Walczyłem 8,5roku z oszustami po prostu tragedia, może wreszcie będzie to ukrócone, popieram.

 • Lolek (gość)

  Brawo, najgorzej że w bazie CEPIK to on dopiero widnieje jak przejedzie granicę A tam już ma tyle ile klient chce

 • Romano (gość)

  Czym teraz zajmą się handlarze skoro licznika cofnąć się już nie da? Ojeju jak mi przykro.

 • miodek (gość)

  państwo policyjne, trzeba się cieszyć że nie zakazują jazdy z Yanosikem czy CB radiem

 • Jack (gość)

  Brawo czas najwyższy karac ,a z resztą w ASO widnieje po vinie ostatni przebieg stanu licznika. Uważam że powinni sprawdzać po przekroczeniu granicy ktore auta wjeżdżaja na Polską granice. W Kętrzynie sprawdzcie co handluja samochodami,tam dzieja sie cuda w specyficznym,zakłamanym dziadostwie powiecie Ketrzynskim.

 • arc (gość)

  romano - beda cofac przed wjazdem do naszego kraju. To nic nie da. Polak w zasadzie u siebie juz cofać nie musiał

 • Nikt (gość)

  To jeszcze poproszę o ustawowy mandat do 5 000 PLN za przebieg <5 000 km/rocznie za "złośliwe umniejszanie wpływów z akcyzy za paliwo". Jak raz uzbiera się na 15 emeryturę dla Moherostaatu.

 • Wkurzacz (gość)

  Masz radio w aucie, telefonie. Przygotuj NIK opłaty abonamentowej RTV!

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości